📜 Паспорт гетьманського посланця до Венеції.

Датований жовтнем 1761 року, документ виданий генеральною військовою канцелярією від імені гетьмана Кирила Розумовського сотнику Сердюкову для поїздки у Венецію за особистим дорученням гетьмана.

Наявність цього документу (який чітко названий пашпортом), судячи з тексту, мала облегшити відбуття посланця та його свити до Італії та повернення звідти, а за потреби йому мали надати посильну допомогу.

ЦДІАК, Ф. 51, О. 1, спр. 2253

Часопис "Гетьманат" 🇺🇦
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Stoßtrupp 1917

У 1934 році, німці випустили фільм "Stosstrupp 1917" (Штурмовик 1917) на основі роману «Der Glaube an Deutschland», що повідає про бойовий шлях одного зі штурмових підрозділів німецької армії на завершальному етапі війни.

📄 Варто уточнити, що сучасна армійська назва "штурмовик" історично походить від німецького терміну "sturmtruppen". У свій час фільм здобуде велику популярність та щедру касу. Стрічка заповнена сценами вибухів, роботи артилерії, демонструє газові й штурмові атаки, бій з танком.

Вояки проходять бої у Шампані, Камбре, Голландії; увага приділяється тому як солдати брали в полон та потрапляли у нього, побратимству.

Оскільки ветеранів війни залишалось безліч, не було проблемою залучити їх для достовірного відтворення антуражу та зйомок (так само знімалась перша версія "На Західному фронті без змін" 1930 року, багато німецьких ветеранів тоді жили у Америці; Stosstrupp став відповіддю Ремарку).

Ознайомитись можна тут: archive.org/details/Stosstrupp19171934

Часопис "Гетьманат" 🇺🇦
Принагідно залишимо посилання на іншу раритетну річ — німецький Lehrfilm (буквально — фільм-учитель) про дії піхоти.

youtu.be/CwZI702y3o4?si=5W5UQrBLqbTp1duk

36-хвилинний Der Infanterie-Nahkampf демонструє демонструє зразок солдатської підготовки — роботу з мінометом, колючкою, кулеметом, підготовку до газової атаки, але найбільше хронометражу — відпрацювання кидків гранат різних видів.

Стрічка дає змогу уявити як в цілому виглядали бойові дії Weltkrieg'у

Часопис "Гетьманат" 🇺🇦
Forwarded from ХОДАКОВСЬКИЙ
Після незначного затишшя, що тривало декілька діб, ворог відновив спроби штурму району Новий міста Часів Яр

Активізація почалася 22-го травня, близько третьої ночі, коли ворог спробував наступати на район з південного напрямку силами танку Т-90 та декількома ББМ з десантом.
Південний напрямок району Новий, противник вбачає найперспективнішим, через відносно коротку дистанцію просування на відкритому просторі.
Після понад пʼяти-шести попадань, ворожий танк вдалося зупинити мінометним вогнем.
По техніці працювали у тому числі мінометні розрахунки тактичної групи Реванш. Екіпаж танку змушений був покинути Т-90.
Надалі в бій кинулися ББМи з десантом: перший, після близького прильоту, врізався у підбитий декілька днів тому бронеавтомобіль «Тигр». Десант почав спішно покидати транспорт, але через завісу з пилюки та диму, другий ББМ противника на швидкості врізався в десантників першого. Схоже, що декілька російських солдат зазнали травм несумісних з життям.
Після вимушеного спішування, ворог відступив до лісистої місцевості, де частково був розсіяний вогнем мінометів гарнізону міста.

@BKhodakovsky
День Морської Піхоти України

23 травня 1918 року, за указом гетьмана Павла Скоропадського, було започатковано війська морської піхоти у вигляді корпусу морських піхотинців з 3-х полків зі штабами у Одесі, Миколаєві та Херсоні для охорони чорноморського узбережжя

У перший місяць правління, уряд гетьмана широкими мазками розробляв структуру свого війська. Паралельно з корпусом морської піхоти започаткують Окремий Чорноморський кіш та Окремий загін низових запорожців у Могильові-Подільському

Ідею морської піхоти перейме й Директорія, однак практичний сенс буде знівельований втратою виходу до моря. З запланованої дивізії вийде сформувати лише один полк.

23 травня 1919 1-ший полк морської піхоти указом С. Петлюри буде включено в склад 2-ї дивізії ДА УНР

Бійці цього полку, яким пощастить не хворіти на тиф, у складі різних підрозділів пройдуть Зимовий похід.

(Я. Тинченко "Військово-морські сили України. 1917-1921"; "Війська ЯВПГ. Армія УД, травень-грудень 1918")

Часопис "Гетьманат" 🇺🇦
📜 Зразок військово-облікового документу. 1918

Як відомо, уряд гетьмана Скоропадського готувався до власної мобілізації, призначеної на початок 1919 року. Такий час зокрема був обраний з розрахунку, що війна на Західному фронті продовжиться до того часу, чого не сталося.

Ще у травні урядова газета сповістила місцеву владу, що необхідно готуватись до загального призову підданих 1899-1900* років. Призов же в підрозділ сердюцької дивізії вівся окремо.

У колекції Національного військово-історичного музею України зберігається Тимчасове посвідчення про явку до виконання військової повинності, видане у грудні 1918 Київською управою. На сучасні гроші — про оновлення даних обліку, яке судячи з інформації на звороті було необхідною умовою для одруження, влаштування на державну посаду та ін.

* — Крім всього, вважалось, що молоді люди будуть менше піддані більшовицькій пропаганді, та зможуть "освіжити" армію, яка пережила розвал 1917 року.

Часопис "Гетьманат" 🇺🇦
2024/05/28 19:37:57
Back to Top
HTML Embed Code: