Telegram Web Link
«Гроші сп*зжені»: справу щодо ймовірних розкрадань на будівництві ядерного сховища в Чорнобилі передали до суду

Ще в жовтні 2023 року НАБУ та САП повідомили про підозру в розтраті бюджетних коштів низці посадовців «Енергоатому», в тому числі Миколі Божку - керівнику підрозділу «Енергоатома» «Атомпроектінжиніринг». Цей підрозділ був замовником будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива в Чорнобильській зоні.

Микола Божко - фігурант розслідування «Схем», в якому журналісти опублікували аудіозапис наради у кабінеті високопосадовця національної енергогенеруючої компанії «Енергоатом».

Тоді її учасники констатували, що частина грошей на будівництво сховища у Чорнобилі зникла, і обговорюють, як приховати цей факт та профінансувати подальші роботи, щоб вчасно здати об’єкт.

«Як встановило слідство, у 2017-2020 роках для потреб ДП «НАЕК «Енергоатом» виконувались роботи з будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. У 2020 році у зв’язку із коригуванням проєкту будівництва виникла необхідність у закупівлі робіт по його завершенню. У грудні того ж року між ВП «Атомпроектінжиніринг», яке входить у структуру ДП НАЕК «Енергоатом», та приватною компанією в обхід відкритих торгів укладено договір завершення будівництва сховища. З метою заволодіння коштами ДП «НАЕК «Енергоатом» додатковими угодами ціну договору збільшили втричі – з 421 млн грн до 1,497 млрд грн, зокрема додавши до його умов постачання обладнання системи радіаційного контролю. Це обладнання компанія-підрядник закупила за ринковою вартістю, а потім у 2021 році реалізувала ДП «НАЕК «Енергоатом» втричі дорожче», – повідомили в НАБУ.

«У результаті цих дій ДП НАЕК «Енергоатом» переплатило майже 100 млн грн», – резюмували у відомстві.

Правоохоронці кваліфікували дії гендиректора підприємства Миколи Божка, його підлеглих, а також керівника компанії-підрядника за частиною 5 статті 191 кримінального кодексу України - «привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем».

Справу розглядатиме Вищий антикорупційний суд.
👍158🤬90😁76🔥2🤯1😢1
Верховний суд повернув Богдану Львову його касаційну скаргу на відмову в поновленні на посаді судді

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду повернув колишньому судді Богдану Львову його касаційну скаргу на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 12 червня про відмову в поновленні на посаді судді Верховного суду і виплаті заробітної плати за час вимушеного прогулу.

Про це йдеться в ухвалі судді Верховного суду Олександра Прокопенка від 19 липня 2024 року.

Нагадаємо, ще у вересні 2022 року «Схеми» виявили, що Богдан Львов понад 20 років тому отримав громадянство РФ на підставі довідки військовослужбовця, а потім поновив паспорт по досягненню 45-річного віку у 2012-му.

Після цього, СБУ поінформувала Верховний суд про наявність у Львова громадянства Росії, на підставі чого голова Верховного суду відрахував Львова зі штату суддів ВС. Львов позвався до суду щодо поновлення його на посаді судді Верховного суду і виплати заробітної плати «за час вимушеного прогулу». Київський окружний адміністративний суд ухвалив рішення на користь Львова, але пізніше його скасував Шостий апеляційний адміністративний суд.
👍192🤔1511👏4
Вища рада правосуддя зупинила розгляд питання про звільнення у відставку судді ліквідованого Окружного адміністративного суду Києва Аріни Літвінової, у якої «Схеми» раніше виявили громадянство РФ.

Підставою для такого рішення стала дисциплінарна скарга Служби безпеки України, у якій йдеться про набуття Літвіновою громадянства Російської Федерації із зазначенням серії та номера паспорта, виданого в Єкатеринбурзі.

Раніше стало відомо, що суддя ліквідованого Окружного адміністративного суду Києва Аріна Літвінова, яка, як встановили «Схеми», у 2002 році отримала громадянство Росії, подала на розгляд до Вищої ради правосуддя заяву про відставку.

Відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», в разі задоволення заяви судді про відставку вона отримуватиме щомісячне довічне грошове утримання в розмірі 50 відсотків винагороди судді.
👍165👎18👏11🤔8🤯5🤬21
Під Ростовом звели нову військову базу, яку можуть використовувати для забезпечення бойових частин РФ

Вона розташована у місті Новочеркаськ за 200 км від лінії фронту.

Відповідно до зображень з супутника Planet Labs, нову військову базу російські армійці розгорнули у травні 2024 року між виправною колонією та двома недобудованими загальноосвітніми навчальними закладами, на місці іншого закинутого військового обʼєкту – школи кухарів №195 «Сил громадянської оборони» Росії, яку закрили у 2011 році.

Утім, минулого літа, після дванадцяти років затишшя, на закинутій території колишньої військової школи почались зміни.

Згідно з супутниковими знімками Planet Labs, які отримали «Схеми», перша військова техніка з’явилася тут ще наприкінці серпня 2023 року: на території обʼєкта припаркували з півсотні військових вантажних машин та розгорнули з десяток наметів. Відтоді, за майже рік, база збільшилася утричі.

На думку військового експерта Михайла Жирохова, це – ймовірно база матеріально-технічного забезпечення, адже там розташована лише вантажна та допоміжна техніка.

Як встановили «Схеми», ця база в Новочеркаську може належати до 100-го військового полку матеріально-технічного забезпечення Збройних сил РФ. Про можливу часткову передислокацію цього підрозділу з Підмосковʼя до Ростовської області, ближче до лінії фронту, може свідчити зміна геолокації телефонів кількох його військовослужбовців, що вдалося відслідкувати «Схемам».

Детальніше про нову військову базу – читайте у розслідуванні
🤬170👍123🔥2🤔2
Схеми
«Схеми» виявили ще одну українську суддю з російським паспортом. Це – Валентина Сімоненко, суддя Верховного суду, яка у березні 2023 подала у відставку. Відповідно до витягу з «Роспаспорту», який є у розпорядженні «Схем», суддя, коли ще мала прізвище Смірнова…
Вища рада правосуддя завтра визначиться щодо ще однієї судді з російським паспортом – Валентини Сімоненко.

У жовтні 2023 року «Схеми» розповіли, що колишня суддя Верховного суду Валентина Сімоненко має громадянство Російської Федерації, яке вона набула в Ростовській області в 2003 році, коли носила прізвище Смірнова.

У березні 2023 року Валентина Сімоненко подала заяву у відставку, яку Вища рада правосуддя задовольнила. З того часу екссуддя отримує пожиттєве утримання у розмірі близько 200 тисяч гривень на місяць.

Однак після публікації розслідування «Схем» про наявність у неї російського громадянства ВРП вирішила розглянути питання про припинення її відставки у зв’язку з набуттям громадянства іншої держави.

Розгляд запланований на завтра, 25 липня. Доповідачем у цій справі є голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик. Відповідно до закону «Про судоустрій та статус суддів» припинення відставки судді є підставою «для припинення виплати щомісячного довічного грошового утримання, що було нараховано у зв’язку з відставкою».

Відповідно до витягу з «Роспаспорту», який є у розпорядженні «Схем», суддя, коли ще мала прізвище Смірнова, стала громадянкою РФ 10 квітня 2003 року.

На момент отримання громадянства РФ Сімоненко вже працювала суддею в Апеляційному суді Севастополя у Криму.

Станом на зараз паспорт Сімоненко значиться «недійсним у зв’язку зі спливом строку його дії». В базах даних витоку мешканців РФ вказано, що у 2015 та 2017 роках Сімоненко була зареєстрована саме в цьому регіоні. У базі же – дані її російського паспорту. Це може свідчити про те, що Сімоненко не виходила з громадянства РФ, адже для цього необхідно подати документ про зняття з реєстраційного обліку за місцем проживання. Що вона, відповідно до витоку, вірогідно, не зробила.

У коментарі «Схемам» Сімоненко заперечила, що отримувала громадянство РФ. Проте визнала, що неодноразово їздила до Ростовської області, де на той момент проживали батьки її чоловіка.
👍144🤬705😁2
Батько затриманого підозрюваного у вбивстві Фаріон: «мотивів убивства мовознавиці у сина не було, він патріот»

Журналісти «Схем» від джерел у правоохоронних органах дізналися ім’я затриманого сьогодні у Дніпрі підозрюваного у вбивстві політикині й мовознавиці Ірини Фаріон, але не називають його до офіційного оголошення поліцією.

Як з’ясували журналісти, це 18-річний хлопець, який навчався у Дніпровській гімназії № 62. Він займався футболом у Міській дитячо-юнацькій спортивній школі та грав у команді «МДЮСШ U-19». Також брав участь у турнірі на підтримку ЗСУ «Осінь 2022».

Журналісти зв’язались з батьком підозрюваного. У коментарі чоловік повідомив, що він служить, а сина давно не бачив, але про його затримання дізнався від дружини.

«Я на фронті зараз, сина особисто давно не бачив, спілкувалися регулярно телефоном, – зазначив чоловік. – Мені дружина сьогодні зателефонувала, сказала, що відбулося затримання сина. Чи затримання, чи арешт – тут же теж не зрозуміло. Не все так «гладко» було: дружину тримали поза помешканням, забрали техніку, скрутили сина. Мотивів для убивства Фаріон не було, він не мав ніяких українофобських поглядів, він патріот. Навпаки: він закінчив курси керування БПЛА, щоб долучитися до українського війська, займався футболом».


З матір'ю затриманого журналістам поспілкуватися не вдалося: її телефон вимкнений.

Раніше, сьогодні, про затримання підозрюваного повідомив президент Володимир Зеленський – із посиланням на міністра внутрішніх справ. Ігор Клименко повідомив деталі затримання підозрюваного у вбивстві політикині й мовознавиці Ірини Фаріон у Дніпрі, зазначивши, що «є достатньо доказів стверджувати, що саме затриманий стріляв» у неї.

У МВС також зазначили: «слідство схиляється до думки, що стрілець – лише виконавець».
🤔207😢26👍19🤯10😁51
Схеми
Батько затриманого підозрюваного у вбивстві Фаріон: «мотивів убивства мовознавиці у сина не було, він патріот» Журналісти «Схем» від джерел у правоохоронних органах дізналися ім’я затриманого сьогодні у Дніпрі підозрюваного у вбивстві політикині й мовознавиці…
Підозрюваний у вбивстві Фаріон стежив за сторінкою блогера, який критикував мовознавицю

«Схеми» дослідили соціальні мережі затриманого через можливу причетність до вбивства Ірини Фаріон 18-річного хлопця та з’ясували, що він був підписаний на низку ультраправих спільнот, в тому числі на публічну сторінку «Против системы», власником якої, як зазначено в описі, є Марко Бондаренко – блогер, який просуває конспірологічні теорії, мізогінні, расистські та неонацистські ідеї.

У відео, опублікованому 14 липня, за пʼять днів до вбивства Ірини Фаріон, Бондаренко неодноразово критикував мовознавицю. Зокрема, блогер скаржився на негативні коментарі глядачів, які засуджували його за використання російської мови. Бондаренко – наразі живе в Дніпрі, рідному місті затриманого.

Підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон активно спілкувався з членами телеграм-спільноти «Против системы» Бондаренка. Зокрема, й з ним самим.

Затриманий через можливу причетність до вбивства Фаріон також підписаний й на сторінки в соціальних мережах, які належать рухам російських неонацистів та націоналістів.

Крім того, підписаний хлопець й на українські телеграм-канали правих ідей. Серед них, сторінки лідера праворадикальної організації «С14» Євгена Карася та «Правого сектору».

В телеграм-групі «Приховані поради» в обговоренні про криптовалюти, підозрюваний цікавився тим, чи можна відстежити транзакцію в криптовалюті, та дізнатися, хто є власником криптогаманця.

У праворадикальній та неонацистській телеграм-спільноті «White Powder» (Біла Пудра – ред.) хлопець зокрема писав: «Я сам українець, який трохи більше ніж через пів року зможе піти воювати (мені немає 18 років), і дуже б хотілося від NS (неонацистська організація NS/WP «National Socialism/White Power» – ред.), що воює, почути, чому ця війна є війною за нашу ідею, а не за інтереси ЗОГ (антисемітська теорія змови ZOG – ред.)».

24 липня телеграм-канал ASTRA з посиланням на російські телеграм-канали повідомляв, що відповідальність за вбивство Фаріон начебто взяв на себе «соратник» організації National Socialism/White Power, яка в Росії визнана терористичною.
🤯128🤬30🤔18👍1614😁6🎉1
⚡️Суд по справі щодо вбивства Фаріон: підозрюваному обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 60 днів

❤️Радіо Свобода. Підписуйтесь
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
👍100👎23🤔22😢51👏1
2025/07/11 23:14:23
Back to Top
HTML Embed Code: