Щотижневий дайджест: найважливіше за тиждень

👶Верховна Рада ухвалила закон про дошкільну освіту, який має на меті навести лад у процедурах зарахування дітей до дитсадків, запровадження нових форм організації освітнього процесу, зокрема мобільні дитячі садки тощо.

🤰В Україні, за даними Центра громадського здоров’я МОЗ, щороку зменшується кількість абортів. За останні 13 років кількість випадків переривання вагітності поменшала у 3,6 раза — із майже 164 тисяч до 45 тисяч на рік.

🇪🇺До Європарламенту балотується українська журналістка Наталія Кудрик, яка переїхала до Італії у 2005 році. Жінка є кандидаткою від ліберальної партії Azione, яка послідовно проводить проукраїнський курс. Окрім Кудрик, на виборах до Європарламенту від Італії (представляють ліву коаліцію Stati Uniti d’Europa) балотуються ще дві українки — соціальна працівниця з Равенни, президентка ГО «Мальва» Катерина Шморгай та перекладачка і гідеса Марина Соріна.

🤼‍♀️Українська дзюдоїстка Анастасія Чижевська стала героїнею французького документального фільму Espoirs. Стрічка розповідає про атлетів та атлеток із п’яти різних країн та про перешкоди, які вони долають, щоб мати змогу займатися спортом.

🏃‍♀️Вчені з британського Інституту спорту, фізичних вправ і здоров’я встановили, що жінки-спортсменки демонструють найкращі результати під час менструації, попри погіршення самопочуття. Це може змінити спосіб оцінювання продуктивності спортсменок у зв’язку з їхнім менструальним циклом.

🇲🇽Вперше в історії Мексики жінка стане президенткою країни. Проте радісну подію затьмарило вбивство мерки муніципалітету Котіха в штаті Мічоакан, що сталося наступного дня після виборів президента.

🇮🇸Ісландію також очолить жінка — вдруге в історії країни. Явка виборців стала найвищою за останні майже 30 років.

🚺Продюсера й автора хітів Бейонсе та Ріанни Теріуса Юнгделла Неша, відомого як The-Dream, звинуватили у сексуальному насильстві та зґвалтуванні.

⚖️Колишня помічниця Каньє Веста подала на нього до суду через сексуальні домагання. Репер та продюсер назвав звинувачення «безпідставними» і звинуватив жінку в «шантажі». Також він заявив, що подасть зустрічний позов проти колишньої помічниці.

🧗‍♀️Одразу дві жінки звинуватили у сексуальному насильстві найвідомішого альпініста сучасності Нірмала Пурджу.

📖Письменниця Сюзанна Коллінз оголосила про вихід нового роману із серії «Голодні ігри» — «Схід сонця на жнивах». Попередньо, у 2026 році книжку екранізують.

👩Окрім цього, DIVOCHE.MEDIA розпитало українок-далекобійниць про навчання, задоволення від роботи, складнощі й упереджене ставлення, а онкохірургиня Яна Воронцова розповіла про виклики для жіноцтва у стереотипно чоловічій галузі та небезпечне табуювання онкологічних захворювань.

✍️8 червня 1851-го (або 1855 року) народилася майбутня письменниця та засновниця українського фемінізму Наталія Кобринська. Саме вона створила першу жіночу організацію «Товариство руських жінок» та випустила перший жіночий альманах «Перший вінок».

@divochemedia
«Я росла в тюремній камері, якби так мало бути. Так у тій камері я росла і вчилася ходити, мене по черзі всі бавили. 

А маму весь час брали на допити, хотіли від неї якісь паролі. Звідки мама це могла знати? Її по два-три рази на добу, і навіть вночі, викликали, вона лишала мене і не знала, чи вернеться. 

Щоб били, ні, за це не розказувала, але кричали, репетували, казали, що мене заберуть і скинуть з другого поверху. Отак грозили. 

Маму засудили і мали відправляти в якийсь табір. Вона їхала з людьми у вагоні — в товарняку, двоє чи троє жінок були з дітьми. 

Казала, що москальки виносили їм гарячу воду. Не чай, не їду, але гарячу воду, і вони були раді хоч цій гарячій воді, тому що їсти давали один раз на добу...
»

У «Видавництві Старого Лева» вийшла книжка Любові Загоровської «Таборові діти» — свідчення людей, які в дитячому віці зазнали репресій радянської каральної системи через оголошення владою «ворогами народу».

«Таборові діти». Уривок із книжки Любові Загоровської про репресії радянської влади
Українська легкоатлетка Ярослава Магучіх вдруге поспіль виборола золоту медаль чемпіонату Європи з легкої атлетики.

Напередодні, 9 червня, у Римі, де триває чемпіонат Європи-2024, Магучіх, попри отримане ушкодження на етапі Діамантової ліги у Стокгольмі, перестрибнула планку на висоті 2,01 метра.

На другому місці опинилася Анеліна Топич із Сербії з результатом 1,97 метра.

«Бронзу» чемпіонату здобула ще одна українка — Ірина Геращенко, якій вдалося взяти планку на висоті 1,95 метра.

@divochemedia
Українська тенісистка Марта Костюк вдруге в кар’єрі стала першою ракеткою України, оновивши особистий рекорд, попри виліт із другого кола Відкритого чемпіонату Франції (Ролан Гаррос-2024).

За підсумками чемпіонату, вона посіла 17-ту позицію у світовому рейтингу, випередивши Еліну Світоліну, яка вибула з четвертого кола та перебуває на 21-му місці.

@divochemedia
У «Київському метрополітені» зростає кількість жінок на «чоловічих» посадах, незабаром на лінію вперше вийде жінка-машиністка.

«Наразі в технічній школі триває підготовка майбутніх машиністів, серед слухачів — одна жінка. Ця група завершить навчання та вийде на лінію наприкінці цього року. Водночас найближчим часом ми оголосимо новий набір на курси машиністів. Сподіваємося, що до них долучаться як чоловіки, так і жінки. Загалом на підприємстві працює 41% жінок і 59% чоловіків. Маю надію, що розпочатий процес набору жінок посилиться. Наразі ми не розділяємо людей з точки зору робочих професій, а намагаємося залучати всіх до роботи. Головне, щоб було бажання навчатися, працювати на обраній посаді залежно від стану здоров’я», — розповів виконувач обов’язків начальника метрополітену Віктор Вигівський.

За словами Вигівського, через мобілізацію чоловіків, вимушену міграцію, а також специфіку роботи у столичному метро є нестача фахівців та фахівчинь.

@divochemedia
У Південній Кореї запропонували відправляти дівчат до початкової школи на рік раніше, аніж хлопців, щоб підвищити низький рівень народжуваності в країні.

Як зазначається у доповіді аналітиків Корейського інституту державних фінансів, створення однорічної різниці у віці між дітьми в школі зробить їх більш привабливими одне для одного, коли вони досягнуть шлюбного віку.

«Враховуючи, що рівень розвитку чоловіків є повільнішим, ніж рівень розвитку жінок, вступ дівчат до школи на рік раніше може потенційно сприяти тому, що чоловіки та жінки вважатимуть одне одного більш привабливими, коли вони досягнуть відповідного віку для одруження», — йдеться у звіті.

@divochemedia
Ініціативна група «рівні у кривому» виникла у 2017 році. Ініціаторка групи Ольга Костіна — в громадському секторі з 2009 року. Основна мета «рівних» — посилення суб’єктності жінок через видимість та солідарність. Головне переконання членкинь — жінки достатні у своїх знаннях та компетенціях і спроможні бути в будь-якій професійній ролі. Покращення потребує суспільна система, якщо вона створює нерівні можливості для жінок, остерігається повної залученості та визнання жіноцтва.

«Насадженої меншовартості варто позбуватися і щодо української ідентичності, і щодо жінок. Наші землячки гідні та цілком достатні, щоб бути вшанованими у публічному просторі», — наголошує Ольга Костіна.

«Рівні у кривому». Як домогтися перейменування вулиць на честь важливих для міста жінок
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Вийшов офіційний трейлер українського горору «Конотопська відьма» про помсту жінки окупантам за смерть свого коханого.

За сюжетом прадавня відьма з Конотопу, закохавшись у звичайного хлопця, давно зреклася своїх відьомських сил, але після того, як із початком повномасштабного вторгнення російські солдати захоплюють місто і жорстоко вбивають її коханого, вирішує помститися, повертає свої сили і жорстоко карає вбивць свого нареченого.

Головну роль у фільмі зіграла акторка Тетяна Малкова, її коханого Андрія — Тарас Цимбалюк.

Фільм має вікове обмеження 18+.

@divochemedia
У «Дії» з’являться сповіщення для сімей полонених і зниклих безвісти.

«Родини військовополонених і цивільних, яких росія утримує в полоні, а також сім’ї зниклих безвісти — вразливі. Часто цим користуються росіяни та надсилають повідомлення, де просять гроші в обмін на звільнення з полону. Або ж спамери спекулюють на цій темі, прикріплюють лінк, а потім викрадають дані людини. Щоб захистити родини від цього безладу, відтепер усі сповіщення з кабінету з Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими будуть у “Дії”», — запевнив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

@divochemedia
У лавах Збройних сил України зростає кількість жінок, зокрема лише військовослужбовиць налічується вже понад 48 тисяч.

«Зараз у нас у ЗСУ понад 67 тисяч жінок, з яких 19 тисяч — це працівниці, всі інші — військовослужбовиці. Дуже велику роль відіграє бажання української жінки захищати і служити, керувати артилерією, стріляти, керувати дронами тощо. Наші жінки дуже часто обирають не ті професії, які вважаються жіночими за замовчуванням», — розповіла заступниця міністра оборони Наталія Калмикова.

Водночас в Україні досі спостерігається проблема з просуванням жінок на службі.

«Ми зараз шукаємо шляхів регулювати це для того, щоб жінки, які хочуть будувати кар’єру в ЗСУ, мали цю можливість. Війна зараз сильно відрізняється навіть від війни 2014 року. Не кажучи вже про інші війни. Вона багатовимірна, вимагає креативності, здатності подивитись під іншим кутом. Це призводить до пошуку людей, які мислять інакше. Жінки мислять інакше… Це збагачує нашу армію, збагачує рішення», — зауважила вона.

@divochemedia
На честь Міжнародного дня рисі, який відзначається 11 червня, український бренд OLIZ приєднався до великого проєкту «Не барись врятувати рись» Всесвітнього фонду природи «WWF-Україна» та випустив хустку з анімалістичним принтом, який відтворює плямисте забарвлення шерсті цієї рідкісної тварини.

Хустка «Рись» виготовлена з натурального шовку та представлена у кількох розмірах — 30*30 см, 65*65 см і 100*100 см.

«Майже кожна наша колекція нагадує людям про талановитих українських митців, про цінність наших музеїв та про багатство нашої природи, яку ми часом не помічаємо. Ми вирішили приєднатись до проєкту порятунку рисі, щоб не тільки озвучити проблему зникнення важливої популяції, але і допомогти її вирішенню», — розповіла засновниця бренда Христина Оліярник.

OLIZ передасть частину коштів від продажу хусток «Рись» фонду «WWF-Україна», які витратять на дослідження точної кількості рисей в Україні та на закупівлю обладнання для моніторингу, збереження та комфортного існування рідкісних тварин.

@divochemedia
Більшість книжок та наукових праць написали чоловіки. А як сучасні науковиці бачать красу та виклики світу? DIVOCHE.MEDIA підготувало добірку з восьми книжок від українських та закордонних дослідниць. Науковиці пишуть про минуле та майбутнє Всесвіту, астрофізику, радіацію, таємниці комах, птахів, великих хижаків і приматів.

Жінки про світ навколо нас: Вісім книжок науковиць
На фронті загинула 40-річна військовослужбовиця та активістка Шура Рязанцева («Ялта»).

До повномасштабного вторгнення Шура Рязанцева була стилісткою, зокрема працювала у Студії «Квартал 95». У 2013 році, їдучи 30 листопада з костюмами центром Києва, «Ялта» стала свідкою побиття студентів на Майдані Незалежності, після чого брала активну участь у Революції гідності.

У 2014 році Шура Рязанцева потрапила у полон в рідному Криму — разом з іншими активістками її затримали на контрольному пункті в’їзду та виїзду «Армянськ», після чого п’ять днів утримували в Севастополі, а потім наказали залишити півострів.

Після повномасштабного вторгнення росії дівчина пішла до військкомату та стала військовослужбовицею ЗСУ. Спочатку служила в одному з підрозділів ТрО, а нещодавно долучилася до Десантно-штурмових військ.

@divochemedia
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Kyiv Independent представив документальний фільм-розслідування «Він прийшов знову» про два випадки сексуального насильства, які скоїли російські військові під час окупації Херсонщини та Київщини у 2022 році.

Журналістам вдалося ідентифікувати двох солдатів, які скоїли ці злочини, та їхніх командирів. Авторкою фільму стала журналістка Олеся Біда.

«Я мала десятки зустрічей з психологами, юристами, волонтерами, які працюють з уцілілими. Я також мала розмови і з самими постраждалими. Не для запису вони розповідали свої історії, від яких все стигнуло всередині. Але говорити про це на камеру для нашого розслідування вони не погоджувалися. Це все ще важка тема для постраждалих і для нашого суспільства, яке часом схильне до осуду та стигматизації навіть в умовах війни. Ті двоє жінок, які зрештою стали героїнями нашого фільму, мають неймовірну силу. Сподіваюся, результати нашого розслідування наблизять той день, коли їхніх кривдників притягнуть до відповідальності», — розповіла авторка.

@divochemedia
Зірка фільму «Як зайнятися сексом» та переможниця премії BAFTA Rising Star Мія Маккенна-Брюс очолить акторський склад серіалу від Netflix за мотивами роману Агати Крісті «Таємниця семи циферблатів». Також до неї приєднаються Гелена Бонем Картер та Майкл Фрімен.

Дія розгортається у 1925 році й описується як «дотепна, епічна і швидка драма». Згідно із синопсисом, події відбуватимуться на розкішній вечірці в заміському будинку, де невинний жарт обертається на вбивство. Леді Ейлін «Бандл» Брент (Маккенна-Брюс) має розплутати моторошну таємницю, що цілковито змінить її життя. Бонем Картер і Фрімен зіграють персонажів леді Кейтерхем і суперінтенданта Баттла відповідно.

@divochemedia
Проведення пологів у воді — у басейні чи ванні — не підвищує ризик ускладнень для дитини чи її матері.

Про це свідчать результати дослідження, проведеного у Кардіффському університеті, які опублікували в офіційному науковому журналі Королівського коледжу акушерів та гінекологів.

З’ясувалося, що приблизно одна з 20 матерів, які народили вперше, та одна зі 100 матерів, які народили другу, третю або четверту дитину, мали серйозні розриви. Вони також виявили, що приблизно троє з кожних 100 немовлят після народження потребують антибіотиків або допомоги з диханням у неонатальному відділенні, а випадки смерті немовлят трапляються рідко. Але ці та інші ускладнення траплялися як під час пологів у воді, так і під час традиційних.

«Наше дослідження змогло науково підтвердити, що пологи у воді не пов’язані зі збільшенням ризику для матері та дитини», — розповіла професорка клінічної акушерства Кардіффського університету Джулія Сандерс, яка очолила дослідницьку групу.

@divochemedia
У Центрі реставрації музейних цінностей Пранаса Гудинаса Литовського національного художнього музею відреставрують 100 картин української художниці Марії Примаченко.

Картини доставлять із Запорізького обласного художнього музею. Зараз литовські реставратори працюють над відновленням полотен з Музею Ханенків, а також — над килимом із Маріуполя.

Загалом у Центрі реставрували вже понад 50 картин та 1000 графічних робіт з українських музеїв. Планують відновити ще 600 робіт.

@divochemedia
2024/06/12 05:22:09
Back to Top
HTML Embed Code: