Telegram Web Link
​​«Triangle of Sadness» (2022)

Про новий фільм Рубена Естлунда можна було б висловлюватися, як і про інших каннських лауреатів — «або добре, або нічого». Однак провокаційний комедійний атракціон розрахований на те, щоб добряче кидатися дечим на вентилятор, враховуючи те, як автор недвозначно заявляє аудиторії прямо в трейлері: на вас з екрану поллється маса неприємних субстанцій.

Стрічка має тричастинну структуру. В першій ми спостерігаємо за парою моделей, які прагнуть рівноправності (спойлер – ні), обговорюють «проблему» щодо «split the bill» і відчувають загальну кризу в стосунках — Яя заробляє більше за Карла. Друга частина малює класичну метафору кінця західного світу — круїзний лайнер, де опиняються Яя та Карл разом із літніми «лиходіями-британцями» виробниками боєприпасів, капітаном-марксистом і російським олігархом, який називає себе «королем лайна». Остання й найбільш сюрреалістична частина схожа на анархо-примітивістську лекцію з душком забористого радфема й присмаком «Паразитів».

Анекдотична фабула а-ля «заходять до бару... — й далі персонажі за списком» передбачає швидкий ефект впізнавання пороків суспільства й такий самий швидкий результат у фестивальних змаганнях. І річ зовсім не в нечесності останніх чи авторів фільму. Просто жарти про Баленсіагу та Інстаграм — це справді актуально, що саме по собі ставить нам діагноз. «Трикутник смутку» відмінно показує, що культурно-ідеологічні дискусії сучасності — лише пусті балачки в різній обгортці, адже реальність розставляє все по місцях найнесподіванішим і найжорстокішим чином (кому, як не нам знати про це, враховуючи події минулих десяти місяців).

У кінематографічному сенсі, звичайно, це все вже десь бачили, і йдеться не лише про умовного Бунюеля. Втім, Естлунд ніби й не соромиться того, що він підслухав чи підглянув свою нову картину, яка покликана дивувати менше, ніж здається. Швидше посумувати разом із глядачем про те, скільки в людині всього того, що ллється з екрану у фіналі другої частини.

Рецензії на фільм наголошують на його лівому посилі. Проте насправді соціальний маніфест у дусі новоявленого «Eat the rich!» так і лишається збіркою цитат, причому як кінематографічних, так і політичних, де дрібка гуманізму припадає на цілий запилений кілограм старомодного висміювання.

У сухому залишку найдотепніше, що є у «Трикутнику смутку» — це п'яний герой Вуді Гаррельсона капітан Сміт, що слухає Інтернаціонал, замкнувшись у каюті. Ось це і є ми з вами, до тих пір, поки дозволяє затишний ескапізм капіталістичного світу.
Будемо відвертими, гідних екранізацій Едгара Аллана По катастрофічно мало — справжня втрата для шанувальників готики та детективів. «The Pale Blue Eye» (2023) Скотта Купера, що вийшов на Netflix, йде дещо іншим шляхом — демонструє неквапливий і приємний для очей «фанфік» зі зміненими деталями біографії По й зображенням подій, які потенційно могли бути джерелом натхнення для його творів («The Tell-Tale Heart», «The Fall of the House of Usher», та ін).

Стрічка за мотивами роману Луїса Баярда описує розслідування ветераном-детективом Августом Лендором загадкових убивств у Військовій Академії у штаті Нью-Йорк, проте, як сказано одним із героїв: «The man you're looking for is a poet». Саме фігура По як молодого кадета, що допомагає з розслідуванням, є центральною й насамперед завдяки чудовій грі Гаррі Меллінга. Останніми роками йому вдалося остаточно вийти з амплуа Дадлі Дурсля. Екзальтований Меллінг з шаленим поглядом безнадійного романтика втілив, здається, найкращий екранний образ Едгара Аллана По, в якого недовго й закохатися.

«The Pale Blue Eye» взагалі тішить акторським ансамблем: Крістіан Бейл у ролі класичного детектива-алкоголіка, істеричка Джилліан Андерсон, трохи непомітна, але така ж розкішна Шарлотта Генсбур та декадентська Люсі Бойнтон, яку ми запам'ятали за малобюджетними горрорами. Суворо кажучи, саме акторська робота підкуповує у фільмі Купера найбільше. Він якісно й вдумливо використовує кліше, які аж ніяк не псують враження, але все-таки нагадують про те, що стрічка скоріше прохідна, хоч і займає те почесне місце «на поличці», яке їй належить, й відповідає вимогам жанру та часу. Неможливо позбутися думки, що фільму Купера чогось не вистачає.

Втім, попри все цей фільм однозначно must watch для таких поціновувачів сумної готики, як я. Дивні ритуали, герметична атмосфера військової академії та жорстокі холодні сніги — «ми це любимо, нам це треба».
​​Просто прийшла сказати вам, що «Ножі наголо: Скляна цибуля» — це найбільш богогидкий фільм за кілька місяців, який виглядає навіть не стільки як мейнстрімний атракціон, а як несмішний тред у твіттері. Останнім часом усі, здається, вирішили зробити свій внесок в антибуржуазну сатиру, тільки от контексти настільки слабкі, а виглядає це все таким фальшивим несмаком у більшості випадків, наскільки це можливо. Райан Джонсон не став винятком і помістив ботоксного детектива Бланка у збірну солянку нікчем, за якими банально не цікаво спостерігати, як і за нудним розслідуванням. Сатира на Ілона Маска не рятує вихід сиквела — очевидно, що справжнім антибуржуазним жестом від монструозних гігантів прокату та стрімінгу було б не знімати та не впарювати глядачеві подібне.

Після таких фільмів, як «Скляна цибуля», хочеться спалити всі студії та відкотити розвиток кіно кудись далеко до чорно-білої зйомки та ручної камери.

У першій частині я сміялася з жарту про дірку від пончика й казала, що це єдине, що мені сподобалося. Каюся, перший «Ножі наголо» — зовсім не такий і посередній, як продовження франшизи. Мовчу вже й про те, що поява «Мони Лізи» — це повний аут.

Під час перегляду подібних стрічок (з десятого разу, зупиняючи плеєр) хочеться напитися тієї самої комбучі Джареда Лето й забути все це після, як дивний кошмарний сон.
«Bones and All» (2022)

Останній фільм Луки Гваданьїно — чергова спроба режисера після «Суспірії» створити криваво-червону казку про дорослішання, любов та владу, а значить — про наші щемливі приховані й не надто неврози.

Марен (Тейлор Рассел) страждає на дивну форму вампіризму/канібалізму, через що від неї відмовляється батько. Дівчині доводиться вирушити в подорож Америкою, аби знайти матір і зрозуміти, ким вона є насправді. А ще впоратися зі своєю самотністю, в чому їй допомагає товариш за бідою Лі (Тімоті Шаламе).

Гваданьїно використовує тематику канібалізму як витончену метафору універсальних проблем — самоідентифікації, бажання і неможливості по-справжньому дізнатися іншу людину (поглинути її або навпаки стати її «жертвою»), сепарації від батьків. Проте йому вдається скоріше тонким пензлем намітити авторські питання, ніж повною мірою візуально передати результат власної рефлексії. Делікатне, трохи затягнуте роуд-муві з присмаком Нового Голлівуду через роки можуть навіть згадувати як досить нетривіальне, але йому не вистачає винахідливої драматургії, аби дійсно зачепити глядача. Найкраще тут — дрібка південної готики, причому не тієї запеклої темної, до чого ми звикли, а якоїсь із запилених збірок новел Фланнері О'Коннор.

«Bones and All» навряд запам'ятається надовго, втім на пару годин занурить у ніжний і тягучий сон про любов і прийняття.
З усіма нутрощами, що називається.
2024/06/09 08:53:41
Back to Top
HTML Embed Code: