39/2023
«Тільки нікому про це не кажи»
Ірена Карпа

Я не хотіла б прочитати цю книгу знову. Вона класно написана, тут цікава історія, а у авторки – хороший стиль. В цій книзі) попередні книжки Ірени Карпи мені не дуже сподобалися.

Далі спойлери.
Тут багато насильства. Насильства, про яке розповідають жертви, і з яким ти нічого не можеш зробити, від якого ніяк не можна захиститися. Мені нестерпно читати про педофілів і гвалтівників, про насильство і булінг. Жахливо знати, що хтось це пережив чи переживає зараз. Ще гірше – розуміти які фінти може видавати людська психіка, щоб вберегти людину від спогадів і жахіть минулого.

Я розумію навіщо писати такі книги і чому люди повинні їх читати. Та не завжди ми можемо (і маємо!) пропускати цей біль крізь себе.

👁
Люди із загостреним почуттям справедливості ні від чого так не потерпають, як від власного безсилля.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
У перший тиждень року маю мінівідпустку, тож між сном, прогулянками і відпочинком можу підвести підсумки читацького 2023 року.

Я прочитала 59 книжок із запланованих 52 і написала 17 відгуків. Ще 4 рецензії залишилися в чернетках у напруженому і зайнятому роботою грудні. Постараюся виправитися за цей тиждень🤔 Хоча не сказала б, що маю сили на це — таке відчуття, що вся втома за минулий рік накинулася на мене у цей тиждень.

Переходимо до нагородження👏
Титулом "Найкраща книга року" я вирішила відзначити аж 5 книг:
🏅"Колонія" Макс Кідрук
🏅"Неровные швы" Ольга Котрус
🏅"BookLovers" Emily Henry
🏅"Уроки хімії" Бонні Гармус
🏅"Я бачу вас цікавить пітьма" Іларіон Павлюк

🥈"Найгіршими книгами року" стали "Собачий майданчик" Софі Оксанен та "Школа ідеальних матерів" Джессамін Чен.

Вперше я відзначила неймовірний переклад з китайської книги "Чотири скарби неба" Дженні Тінхвей Джан. Я не знаю як пояснити чим мені так сподобався переклад, якщо китайської я не знаю, але якщо ви її читали - ви мене зрозумієте🙌

Три книги я прочитала англійською і одну почала в грудні, але там ще читати і читати.

Була на 2 книжкових клубах - українському і англійському. Враження двоякі, тому планую продовжувати.

Сподіваюся, що у 2024 році мені також щаститиме на класні книжки і вистачатиме часу і натхнення, щоб ще й писати про них👌
55/2023
«Дофамінове покоління»
Анна
Лембке🌟

Я довго полювала на цю книжку через свою залежність від шоколаду🍫 Я не вважала своє «солодкоїдство» чимось поганим – ну їм то і їм. Це не паління, до діабету ще далеко, зайву вагу я не набираю, тож все ок. А потім на спір місяць не їла солодкого. І тоді все зрозуміла. Стала шукати «дофамінове покоління», щоб не тільки фізично, а ще й головою зрозуміти що таке моя залежність і як з нею боротися.

На всі ці запитання я отримала відповіді. Залежності мають схожу природу, тож немає різниці – тягнете ви до рота шоколадку чи цигарку, заспокоюєтеся шматком торта чи переглядом порно. Все у нашій голові й саме там пролягає межа між «задоволенням» і «залежністю від задоволення».

Книга написана простою мовою і без довгих наукових пояснень. Тобто пояснення є, вони всі на прикладах і викладені максимально зрозуміло.

Чому прагнення до безкінечного задоволення – це не добре і чому люди, які живуть у найбільш благополучну епоху більше схильні до самогубств та депресій? Як досягти рівноваги між задоволенням і болем? Що таке «толерантність до шоколаду» і як взагалі позбутися цієї залежності?

182 сторінки допоможуть вам розібратися, якщо ви відчуваєте, що хочете позбутися якоїсь звички.

Шоколад я їсти не перестала😉 Зате тепер точно розумію, коли заїдаю стрес, коли хочу швидкий дофамін, а який шматочок – справді для задоволення🍩

🫦
Чому в епоху небаченого багатства, свободи, розвитку технологій і досягнень медицини ми здаємося нещасливішими й відчуваємо більше болю, ніж будь-коли? … ми докладаємо занадто багато зусиль, аби уникати нещастя.
🫦
Ці механізми бездоганно пристосовані до світу нестачі ресурсів. Змінюючи заданий рівень відчуттів за допомогою задоволень, ми стаємо людьми, котрі безкінечно прагнуть чогось, ніколи не задовольняючись тим, що мають, завжди жадають більшого.
🫦
Сила волі не є невичерпним ресурсом людини.
🫦
Брехати – завжди гірше, ніж говорити правду. Брехня ніколи не варта наслідків.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Віддаю борги за 2023)
56/2023
«Я бачу, вас цікавить пітьма»
Ілларіон Павлюк
🌟

Ілларіон Павлюк трошки посунув Макса Кідрука на п’єдесталі письменників, які мають у мене кредит довіри. На момент написання цієї рецензії я прочитала вже 3 книги автора.

Я не знаю як і чому так довго ігнорувала цю книжку.

Хоча ні, знаю. Все, що я чула про цю книгу, було захоплення, інколи з поясненнями, інколи без. А
у мене на чужий захват – банерна сліпота. Бо захват інших формує завищені очікування, які дуже часто не справджуються. Так було вже з кількома авторами, яких дуже хвалили, а мені не сподобалося. Тож пітьму я ігнорувала так довго як могла. Але настала й моя черга.

Я не буду писати, що це найкраща книга року, бо бачу купу причин чому вона може не сподобатися. Вона величезна – 650 сторінок. Я взагалі здивована, що так багато людей прочитало її. Вона похмура і гнітюча. Вона наповнена алюзіями й прихованими сенсами, які доволі складно зчитати й зрозуміти.

Тому я не буду переконувати вас її читати. Але скажу, що мені – неймовірно сподобалося.

Після того як я продерлася через перші 50 сторінок незрозумілого тексту, я захопилася. Це неймовірна історія, схожа на торт Наполеон – різні шари, різні сенси. Можеш ковтати усе разом або частинками, тільки те, що тобі відгукується. Можеш читати цю історію по різному залежно від того, у що віриш.

Історія кримінального психолога Андрія, який їде у маленьке селище на краю світу, щоб знайти маленьку дівчинку, яка загубилася в місці, де «полює» серійний маніяк.

Історія про байдужість, яка є найбільшим гріхом. Про чесність із собою і те, що зло не буває маленьким.

Кілька волосинок на моїй голові стали сірими від страху під час читання, але я отримала багато задоволення і ще більше інформації для роздумів.

Тож коли відчуватимете, що готові – спробуйте.

🐦‍⬛️
- Передусім люди погані чи хороші?
- Передусім люди – тварини. А тварини прагнуть жерти. Володіти самкою, домінувати у зграї. Виживати. Єдина відмінність людини – неймовірно великий мозок. А те, що ми називаємо особистістю, духовністю, мораллю – це просто дуже великі лобні частки.
🐦‍⬛️
- А як же совість?
- Просто звичка звірятися з правилами.
🐦‍⬛️
Немає нічого гіршого, ніж вірити в щось важливе наодинці.
🐦‍⬛️
… виходило, що обґрунтований смуток краще ущербного свята.
🐦‍⬛️
Не можна стати людиною о сьомій, якщо ти не був нею до сьомої.
🐦‍⬛️
Бо є різниця між тим, хто не повірив і тим, хто перестав вірити. Перестає не той, хто засумнівався. А той, хто зачаїв на Нього образу
🐦‍⬛️
Адже ви точно підмітили: людина - тварина. Помилка тільки в тому, що ви знімаєте з неї відповідальність. Але ж призначення великого мозку саме в цьому - в умінні відрізнити світло від темряви! А що ж людина ? Використовує його з протилежною метою... Вона прекрасно пристосувала свій мозок, щоб створювати виправдання.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
У вівторок обговорювали "пітьму" на книжковому клубі Книгарні "Є". Рівняни, запрошую долучатися) це хороша можливість послухати різні думки і наживо побачити людей, які читають книги🤓Дивіться як багато нас було!

На клубі якраз було кілька дівчат, яким не сподобалася книжка і вони класно це пояснили. Тому як би сильно вам не хвалили популярну новинку — завжди є шанс, що match не станеться. Єдина радість — книжок видають зараз так багато, що цей не-match перестає бути проблемою.
1/2024
«Під подушку чи під ялинку? Антропологічне дослідження свят»
Дар’я Анцибор
🌟

Ця книжка стала першою прочитаною мною у 2024 і це був класний книжковий початок року😉 Трішки історії, трішки переказів і легенд, знайомі і такі своєчасні взимку образи – ялинка, Миколай, Дід Мороз.

Якісь деталі я знала, але відкрила для себе багато нового – про те яка давня історія у ялинки (мені чомусь здавалося, що цій традиції не більше 200 років), різні варіанти прикрашання дерева, які можна використовувати й зараз, про походження Діда Мороза і різницю між ним та Санта Клаусом.

У авторки легка мова і стиль викладу. Для мене інформація з цифрами і датами завжди читається важко. Тут же інформація подається максимально просто. Однак це все одно нон-фікшн, тож далекі флешбеки шкільного підручника можуть повернутися. Тому не варто забувати, що читаєте ви для себе і завтра не треба буде болісно згадувати рік якоїсь події перед дошкою😅

Мені особливо сподобався список імен зимових дарувальників, яких авторка пропонує розглянути українцям. Тут у мене залізне переконання: чим більше – тим краще, бо подарунків багато не буває🎁
Дуже цікаво було читати про роль літератури у поширенні і закріпленні традицій. Відразу згадувала що я у дитинстві читала про Різдво і Новий рік.

В цілому книжка мені сподобалася і я не шкодую, що купила її. Але перечитувати її навряд буду. Хіба як буду з кимось сперечатися щодо дати початку ялинкової традиції в Україні)

🎄
зима – це ще й час, коли люди могли глибше й триваліше зосередитися на магічному проживанні свят.
🎄
Бо в найтемніші часи всі ми шукаємо підтримки й віри.
🎄
Встановлюючи і виокремлюючи дерево, ми символічно переміщуємо центр світу в це тут-і-зараз і перелаштовуємо світ з початку.
🎄
церква, яка зрозуміла, що варто очолювати процеси, поки вони не вийшли з-під контролю остаточно.
🎄
Через море звичаї інколи ширяться швидше, ніж через сухопутні кордони.
🎄
Тож на Різдво саме діти як чисті безгрішні душі отримували право на особливе святкування та яскраві враження.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
2/2024
«Білий попіл»
Ілларіон Павлюк


Коли я писала, що Ілларіон Павлюк посунув Кідрука, якого я люблю ніжною любов’ю, то саме це й мала на увазі. За грудень - січень я прочитала дві інші книжки автора. Одна на 350, інша – на 670 сторінок.

«Білий попіл» – це перший роман Павлюка. Це містичний детектив із дуже закрученою історією, відірватися від якого неможливо. Ну крім перших 50 сторінок – усі ці бійки, погоні, переховування то не зовсім моє. Та й 19 сторіччя не моя улюблена епоха. Але коли власне починається історія…

А історія така. Приватному детективу Тарасу Білому замовляють розслідувати вбивство панночки на хуторі. Обвинувачують у ньому семінариста Хому Брута, й виглядає справа геть зрозумілою. Але на хуторі, де сталося вбивство, багато дивного й незрозумілого. І всі ці дивацтва — страшніші за оповідки про панночку, яка встала з гробу.

Я постійно очікувала якогось фінта у стилі «пітьми». Виявиться, що всі давно мертві або взагалі все це йому сниться і немає ніякого хутора, ніякої панночки і вбивства теж немає.

Але все виявилося дуже навіть життєво і логічно. Всі біди від людей і їхніх вчинків і саме людина – найбільший монстр із тих, що живуть на планеті.

Мені от що цікаво. Ілларіон Павлюк захопливо розповідає як у нього виникали ідеї книжок і може одним словом сформулювати про що його книжка. Пітьма – про байдужість. Танець недоумка (я про нього згодом напишу) – про страх. А от про Білий попіл я нічого не чула і сама так влучно визначити не змогла.

Якщо ви читали – напишіть в коментарях.
Білий попіл – це книга про …
.

🩶
Люди теж весь час їдять власні серця! Хіба ти не знаєш? Ви називаєте це совістю.
🩶
Тому що сором — боязкий. Зате совість — вона голодна! Вона намагається зжерти свого хазяїна. І якщо сором з плином часу слабне, то совість тільки лютішає.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
4/2024
«Хто ти такий?»
Артем Чех


Мені не сподобалося. Попри багато захоплюючих відгуків, які я прочитала, і попри те, що ця книжка стала «Книгою року ВВС-2021».

Це роман про дорослішання маленького Тимофія у страшні 90-ті. Ми бачимо його вперше у 5 років, а наприкінці книжки він вже майже дорослий чоловік. У Тимофія є мама Ольга, яка працює вихователькою у дитячому садочку, тато Олексій, який має свій бізнес і все, що супроводжувало спроби комерції у 90-ті – успіх, а потім невдача, втеча, тюрьма, поїздки на заробітки і знову якісь розборки. Була ще бабуся Ліда, яка працювала на заводі останній рік перед пенсією і зрідка приносила хлопчику смаколики від «Дяді Боби». Одного разу бабуся приводить додому Фелікса – чоловіка за 40, колишнього військового, який воював у Афганістані, а тепер періодично, але безпробудно пив.

Для мене це роман про алкоголізм Фелікса, а не про дорослішання Тимофія. Бо більшість подій тут трапляється з огляду на/через/завдяки його пияцтву. І це страшно.

Страшно й противно, що хлопчик дорослішає в таких обставинах, хоча не він такий один. І судячи з кількості фільмів й серіалів про 90-ті – вижив і добре. Про інші «пригоди» та ситуації з життя Тимофія можете прочитати у книзі, якщо зацікавилися.

Я мало що пам’ятаю з того часу, але розповіді бабусь, дідусів і батьків підсвічують мені його по іншому. «Так, було тяжко, але ми були всі разом і допомагали один одному». «Так, грошей не платили, тому батьки по вихідним моталися у Словаччину, привозили звідти оселедець і пінетки й продавали це тут». «Плели гірлянди ночами, бо їх можна було продати», «по черзі прали і сушили дитячі пеленки і повзунки», бо в одній п’ятикімнатній квартирі жило три сім’ї з трьома маленькими дітьми.

І що я ще бачила, коли оцифровувала старі касети – це великий стіл, за яким повно гостей (ну бо три сім’ї, батьки, куми). Кожен приносив їжу, яку міг, варили велику кастрюлю картоплі і ніхто з тих посиденьок не йшов голодний. Дітей (нас із сестрами тобто) передавали по колу, невістки по черзі мили посуд й виносили чай. І на тих відео було гучно, весело й зовсім не страшно.

Бабуся розповідала, що коронною стравою були тушковані шлуночки з цибулею, хоча, мабуть, правильніше назвати її «тушкована цибуля із шлуночками». Тато ці шлуночки не їсть досі.

Вибачте за таку кількість особистих спогадів. Розумію, що складність життя у ті часи це не завжди про вибір і є багато інших чинників, які впливають. Але історія Тимофія і Фелікса здалася мені надто чорнушною.

Я планую прочитати інші книги Артема Чеха, можливо вони зайдуть мені більше. По «Хто ти такий?» зняли фільм «Я і Фелікс», він має вийти в прокат 11 квітня. Ось трейлер. Він дуже кінематографічний і ностальгійний.

Навколо розвалювалися сім'ї, осипалася країна, догнивали багаторічні устої й дотлівала ще минулорічна упевненість у хлібі щоденному. Жити надіями стало нормою.

Йому хотілося виговоритися, виплакатися, вивергнути з себе пережите, здати все те під розпис, ніби табельну зброю, й забути, як погано вивчений урок.

Коли тобі п'ять, ти можеш сховати весь світ у сірникову коробку. Всі навколо люблять тебе, і ти несеш цю любов, ніби зловленого в лопухах жука. Він весь твій, твоя влада над ним абсолютна, й лише тобі вирішувати: відпустити його чи довго й зосереджено відривати йому лапки і крильця.

Діти, такі вже дорослі, такі незалежні, але від того ще більш незахищені та вразливі. Ростуть без тат, виростають, наївні у своїй жорстокості, говорять образливі речі, йдуть із дому, повертаються, змерзлі й зголоднілі, але ні, не вибачаються, зачиняються у своїх кімнатах і похапцем проживають своє дитинство, ніби далі на них чекає щось краще.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
6/2024
«Три чоловіки для Вільми»
Ґюдрун Скреттінґ
🌟

Книжка мені не сподобалася взагалі. Вона жорстока. Це історія як одна трохи хвора жінка зіпсували життя трьом людям. І нема такому ні розуміння, ні співчуття.

Я не розуміла героїню і не могла їй співчувати. Я не розуміла вчинків її батьків і мені було трохи гірко, що їхні життя склалися так, як склалися, через оцю недокомунікацію.

Так, місцями було смішно і трохи життєво. Але ці "місця" не варті були того, щоб читати 476 сторінок.

Цю книгу часто порівнюють з Бакманом. Так от – крім дивної героїні, яка не підпадає під норми суспільства, більше нічого від Бакмана там немає. На останніх сторінках можна поридати, якщо хтось вважає це перевагою книги.

Якщо ви придивляєтеся до цієї книги – дуже обережно читайте чужі відгуки. Люди по різному дивляться на речі і книжки теж люблять за різне🤷‍♀️

💌
Скидалося на те, що старий будинок потребує тиші.
💌
Можливо, саме тому я рідко робила ті речі, про які могла потім шкодувати. Врешті саме тому за життя я встигла не так вже й багато – так було найбезпечніше.
💌
… мені ніколи не вдавалося повністю прийняти щастя…
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Привіт) Хочу показати вам який красивий екслібрис вийшов у мене завдяки художниці книгарні "Книжковий лев" та подрузі, яка подарувала мені сертифікат "на здійснення мрії"🙌
Звикайте до цієї краси, бо разом з ідеєю екслібриса з'явилася думка змінити аватарку цього каналу. Каналу "Фільм поганий - читай книжку" вже 6 років!🙈 І я накінець вирішила зробити йому красиве "обличчя") Не за горами й зміна назви, але поки не визначилася із фаворитом🤔
7/2024
«Толіки. Про тих, хто перемотував касету олівцем»
Юлія Мак
🌟

Дочитала «Толіків» і це найкраща книжка, яку ви можете взяти у відпустку чи на канікули в село) Я багато сміялася, у багатьох моментах впізнавала себе і від того ставало ще смішніше. Якими сміховинними зі сторони здаються усі ці наряжання перед дискотеками, поради з журналу «Cool girl» і намагання справити враження на найкрасивіших хлопців у тусовці.

У мене немає таких братів, як у головної героїні, які придумують купу розваг та пригод і допомагають зробити твоє літо незабутнім. Ці її брати класно описані – несхожі зовні, з такими різними характерами, але спільною любов’ю і турботою про молодшу сестру.

Однак книжка не без недоліків. Багато різних деталей згадано і не мають продовження в історії. Деякі лінії обірвані, а деякі навпаки – проявлені тільки натяками, хоча я очікувала окремих історій. Деякі слова або вчинки героїв (Оксана до прикладу, щоб без спойлерів) викликають подив. В певних моментах початок і кінцівка книжки не сходяться, але то деталі. Якщо захотіти прикопатися – привід завжди знайдеться. Хоч пару раундів редагування цій книзі не завадили б, я впевнена, що багато читачів навіть не звернуть на це увагу, бо читають її заради атмосфери того часу і можливості поринути у власні спогади.

🚲
Теліпалась поміж хлопців, як якесь непорозуміння, відлякуючи від красенів потенційні тривалі стосунки.
🚲
- Ей, не перегинай! Йому вже 13. Толковий малий.
- Ну а якби на нас хтось напав? Як він мав захищати мене? Молитвою?
🚲
Дуже мило, пане. Я на ніч кави не п’ю. Лише пігулки або шампанське.
🚲
Мені потрібні були як мінімум метелики в животі, а як максимум – ще й щоб той творець метеликів умів жартувати й мав таку відверту потужну чоловічу ауру, як у Томаса Гарді.
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
8/2024
«Мемуари лісу. Спогади Фердинанда Крота»
Мікаель Брюн-Арно
🌟

Це дуже душевна історія в цікавих «декораціях» на складну тему. Фердинанд Кріт🦫 втрачає пам’ять. Щоб допомогти другу пригадати своє життя і своїх найдорожчих, Арчибальд Лис🦊 разом із Фердинандом вирушають у подорож. Замість карти у них – стосик старих світлин й сподівання, що персонажі тих фото допоможуть Кроту згадати історію свого життя й таємницю його коханої.

Як ви зрозуміли, герої тут – звірі. Однак це не проста дитяча книжечка, де слово «людина» замінене на «кріт», «курка» чи «миша». У кожного є історія, свої особливості, милі імена й смішні вирази – погрозливе «твою черешню!», ніжне «скоринко моя», Кротобарахолка, сендвіч «Кокот» та ін.

Особливу мою любов заслужили назви книг у книгарні Арчибальда Лиса: «Таємниця крадія горіхів» Олександра Білки🐿, «Морква у вашому садку: швидко й просто» Бенуа Кроля🐇, «Розмисли про зашвидке суспільство» Фінеаса Черепахи🐢, «Пам’яті тих, хто втратив пам'ять. Хвороба Непам’ять» Марцеліна Пугача🦉, «Посібник закоханих у сплячку» Франсіса Ведмедя🐻. Й сама ідея книгарні – кожен житель може написати свою книгу і вона в єдиному екземплярі буде зберігатися у книгарні, поки не знайде свого читача.

Книга написана з гумором й небанально. Це одна з тих історій, які я хотіла б написати🙌 Дякую видавництву "Наша ідея", що знайшли цю книгу й видали її💚

Й до радості моєї й усіх, хто захоче прочитати цю книгу – у неї буде продовження)
💭
Мені подобається перспектива шукати свої спогади за чашкою чаю зі шматком доброго пирога. Навіть якщо надії на те, що вони повернуться, дуже мало… Непам’ять робить із тебе квітку з обірваними пелюстками.
💭
Давно мріяла відкрити такий заклад [Кротобарахолку], де кожен міг би знайти неможливе, розкопати непередбачуване. Віолетта Кріт спиралася на елементарний – чи то радше елеменкрітний – принцип: те, що є барахлом для одних, може виявитися скарбом для інших.
💭
… може, то і трохи дурня – відмовлятися від кохання тільки тому, що вона й сама вміє давати собі раду…
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
2024/05/04 01:05:43
Back to Top
HTML Embed Code: