Telegram Web Link
Срана русня
Ранок нагадує одну з найтемніших ночей на майдані, коли навколо було важко і гаряче, але натовп кричав «стоїмо!».

Більше нікому не вдасться налякати українців. Загартовані та згуртовані стоїмо!

PS. «Друга» армія світу не змогла завалити навіть СКЛЯНИЙ міст Кличка 💩 Донатимо на ЗСУ, щоб врожай бавовни цього року був вдалий 🇺🇦
Русня думала, що ми злякаємось? Русня сподівалась, що ми почнемо скиглити про перемир’я? Русня помилилась. Вчора був міжнародний День Рієлтора, і ми хотіли привітати їх потрійним бонусом на всі зарахування. Бонус рієлторам залишаємо, але з однім нюансом:

Весь дохід за сьогодні на Рієлторі віддаємо у фонд Притули на помсту.

Більше бавовни! 🔥 🐉
Більше півмільйона гривень відправив Рієлтор від ЛУН на Помсту у фонд Притули за ракетний обстріл в понеділок. 

Усього до збору долучилось більше 700 000 українців і загалом зібрано близько 10 млн доларів!
НЕРУХОМІСТЬ ПІСЛЯ ПЕРЕМОГИ. Частина 2

В першій частині ми дійшли до висновку, що гуманітарна катастрофа з житлом в Україні вже є. Відбудова триватиме десятиліттями. 

Осінь 2021 це розквіт ринку нерухомості в Україні з часів кризи 2014-го року. Середні у доларах ціни на новобудови повернулись до рівня напередодні Революції Гідності, Київ — 1290$/м2, Одеса — 910$, Львів — 930$. За 2021 збудували 11.4 млн метрів нового житла, що на 0.4 млн більше за доковідний 2019 і на 2.7 млн більше за 2018, що є абсолютним рекордом.

Згідно з дослідженням ЛУН, у 2021 році купівлею нової квартири цікавилось 63% жителів та гостей столиці з регулярним доступом до інтернету, у Львові цей показник був 45%, в Одесі — 49%, Ужгороді — 60%, Харкові — 44%, Дніпрі — 47%. Ідея, що власна квартира може бути доступною буквально витала в повітрі.

За різними оцінками приблизно 10-20% квартир купувались саме для подальшого заробітку на них, решта для себе або близьких, хоча і варіант тимчасової здачі в оренду теж розглядався. Але в цілому українці не сильно відрізняються від жителів інших країн в ставлені до власного житла. Це стабільність, комфорт та певна фінансова забезпеченість, бо «якщо що — квартиру можна продати», або принаймні тебе не виженуть на вулицю.

Легко бути інвестором, коли ринок росте. 7 років поспіль квартири тільки дорожчали, що у гривні, що у валюті. Сьогодні не тільки непередбачуваність цін та військові дії, а криза ліквідності, неможливість швидко продати свою квартиру, відмовляє приватних інвесторів від активних дій.

Хто буде інвестором в нове будівництво після перемоги?

Жоден з експертів не знає з якими економічними наслідками (і коли) ми вийдемо з війни. Але в усіх сценаріях Україна переможе, але з великими боргами.

І це буде «дно ринку», а значить далі «тільки вперед і вгору!». Це буде епоха приватних інвесторів. Ринок української нерухомості має шанс стати одним з найцікавіших не тільки всередині країни, а й серед європейських країн. З однієї сторони великий попит на життя в містах з роботою, національні програми по відбудові, прогнозований розвиток України та її економіки коштом підтримки іноземними партнерами, з іншої — ще низькі ціни на нові метри.

Приватні інвестори — це оптимістичний сценарій. При гіршому варіанті у людей не буде коштів навіть на перший внесок за житло, а інші країни не бачитимуть зиску інвестувати у країну без економічних перспектив. Суд над росією для виплат за скоєне затягнеться на десятиліття, а житлову кризу треба вирішувати сьогодні. І тоді інвестором має стати держава.

У світі є успішні приклади, де держава виступала інвестором будівництва на національному рівні. Одна з найвідоміших програм — HDB започаткована у Сингапурі. 60 років тому місто мало вирішити житлову кризу, воно росло внаслідок прибуття бідного населення, що буквально селилось в трущобах.

Запроваджена програма «Житло для людей» зводила десятки тисяч квартир щороку коштом держави та продавала його в оренду на 99 років. Ключем успіху були не тільки фінансові умови, а й сильне державне управління.

Ставка влади була на зростання вартості майбутньої нерухомості за умов включення її в економічну діяльність. Так будувались не квартири, а цілі квартали зі школами, лікарнями, комерцією, прокладеними лініями метро та автобусів та інфраструктурою для дозвілля. Отриманий прибуток з квартир направлявся на їх утримання і модернізацію в майбутньому — встановлення більш сучасних ліфтів, оздоблення фасадів, розвиток території.

Для уникнення появи расових анклавів, влада запровадила чіткі квоти, скільки представників з кожної з меншин мають жити в кожному з будинків. Це одна з найжорсткіших програм у світі.

За цією програмою на сьогодні збудовано 26 міст. Цікаво що управління такими містами сильно децентралізовано. Все розділено на виборчі округи й та Міська рада, що перемагає на виборах — та і керує округом. Таким чином одним містом може керувати декілька міських рад. У 2008 році Сингапур отримав відзнаку як єдине місто у світі без трущоб.
Реальний сценарій для України, як завжди, буде десь по середині. Між «диким ринком приватного капіталу» та «100% державним контролем» наша держава, швидше за все, піде шляхом стимуляції ринку через пільгові іпотеки. Фактично влада визначає вартість доступного житла фінансовими інструментами — відсоткова ставка за іпотеку та максимальна сума позики. А яке житло будувати, де саме та хто його купуватиме обиратиме сам ринок.

В жовтні в Україні стартувала програма «є Оселя», за котрою певні категорії громадян можуть взяти пільгову іпотеку під 3% на 20 років. Заявки вже можна подати через сайт Дії.

З наступного року влада планує розширити програму для всіх. Зі слів Олени Шуляк на зустрічі з київськими забудовниками, на перших етапах програма фінансуватиметься коштом заарештованих російських активів, а після підтвердження працездатності системи очікується підключення іноземних партнерів.

Програма розповсюджується як на вторинне житло, так і на незбудовані квартири у новобудовах, але для останніх, забудовник має зареєструвати майнові права на таке житло. Це нововведення для нашої країни та ставить ряд умов перед девелоперами, таких як певний ступінь готовності будинку, забезпечення бюджетом майбутнього будівництва, незмінність проєкту та розкриття інформації по вже проданих квартирам.

Значною мірою від того, чи погодяться забудовники на нові правила гри від держави залежить чи зможуть вони брати участь у пільгових іпотечних програмах. А це, своєю чергою, впливає наскільки ці програми будуть успішні у вирішенні житлової кризи, бо лише будівництвом нового житла можна розселити понад мільйон сімей українців постраждалих від війни.
Коли досліджуєш європейський ринок на ідею сервісу для першої оренди квартир, треба робити непогану таку поправку на вік цієї «молоді», що вилітає з батьківського гнізда 😅
Наш Арсеній, автор Bird, показує пані Зеленській  ̶с̶в̶о̶ї̶ ̶с̶е̶л̶ф̶і̶ наші досягнення в створені сервісів оренди квартир.

Маємо честь представляти Україну на Web Summit у Лісабоні зі своїм першим у світі додатком оренди квартир зі штучним інтелектом. Цікаво спостерігати за внутрішньою кухнею Бьорда — @arsfeshchenko_channel
Які часи — такі і конкурентні переваги )

Не буду питати як вам без світла, в Києві зараз 450.000 квартир без електрики. Але працюємо 💪
Херсон вільний від окупантів!

Офіційно від головного управління розвідки МО України! Скоро будемо збирати статистику по відновленню будівництва в регіоні 🏗️
В нас в офісі ще немає старлінку (в дорозі), але старлінк вже працює в однієї з наших колег, котра зараз на фронті рятує життя. Такі наші пріорітети :)

За час блекауту минулого тижня інтернет-трафік в Україні впав до 35% від звичного. А за даними Forbes — донати на ЗСУ виросли у 2 рази. Кількість користувачів вже відновилась, сподіваюсь, що донати не зменшаться.

Наша сила в єднанні 💪
Найскладніше у відповіді на питання «що там з цінами на нерухомість?» — це у двох реченнях пояснити, що одна справа пропозиція від забудовників (де вартість будівництва зросла і ціни за нею пішли в гору), інша справа вторинка (де житло втратило ліквідність через війну і значну кількість об’єктів просто зняли з продажу), третя справа вторинна первинка (від перекупів, що хотіли заробити купивши на котловані та продавши пізніше, але такий спекулятивний ринок в Україні наразі не подає ознак життя), четверта справа — що ринок купівлі-продажу наразі настільки фрагментований та кластеризований, що варто окремо розглядати об’єкти, що знаходяться буквально через дорогу, а середні ціни показують лише загальну динаміку та і п’ятий момент, що є безліч нюансів, коли вартість активу оцінюють в умовах panic sales через війну, або ж з вірою у перемогу 😉

От і у мене у двох реченнях не вийшло, тому дивіться пів години розмови з Володимиром Копоть як ми рахуємо чужі гроші.

https://www.youtube.com/watch?v=YktiMJg2NkI
Мінекономіки принесло трохи статистики по пільговій іпотеці 3% на 20 років.

Звісно мало, але на цей рік вже заклали фінансів на понад 10.000 квартир (що теж мало, і я чекаю на дофінансування програми після підтвердження її спроможності).
Пані Олена Зеленська презентувала сьогодні Альбом Безбар’єрності, практичний посібник для проєктувальників та архітекторів публічних просторів. 🟧ЛУН Місто має честь бути одним з партнерів проєкту.

Наскільки це важливо виклав у себе у фейсбук, а тут у камерній тусовці розповім, де сиплються хедхантери.

Декілька разів на сезон отримую пропозицію поспілкуватись про зміну роботи та, за наявності настрою, погоджуюсь на такі знайомства. Розповідають красиво. Про інноваційність проєктів, масштаб, найкращі команди, грошей пропонують, але все перестає йти за їх сценарієм на моєму питанні — я маю мрію, щоб Київ став однією з найкращих та найкомфортніших столиць світу, та і загалом, щоб українські мегаполіси розвивались у правильному напрямку. Як ваша пропозиція може допомогти в її реалізації, або на що ще більше і цікавіше я маю змінити цю мрію?

Додам, що сьогодні Київ десь у другій половині того мною омріяного рейтингу. Наша столиця не сучасна, не комфортна, не екологічна і точно не безбар’єрна. Лупаймо цю скалу )
Зімбабве планує збудувати нове місто для багатих — Zim Cybercity, з віллами від 500 тисяч $ при середньорічному доході населення 1737$, розкішними бутіками та блокчейном. 

Про блокчейн не жарт, але справа не в цьому. Нове місто, хоча в наших масштабах це швидше котеджне містечко з торгівельним центром, буде поруч зі «старою» столицею Хараре, котра за 20 років з доволі охайного перетворилась на місто, де світло вимикають на 19 годин щодоби, сміття не вивозиться місяцями, а каналізація зупинилась. 

Чиновники замість розв'язання поточних проблем вирішили переїхати. Столиця була збудована 130 років тому для 200.000 білих переселенців, але зараз там живе 1.6 мільйонів. 

Це досліджую, як інші країни залучають до себе іноземні інвестиції у нерухомість. Нам теж доведеться пройти цей шлях. Зімбабве планує залучити 500 мільйонів $
СЕО «Ковальска» показав суму сплачених податків за 2022. Для порівняння знайшов суму за 2020 рік і вона була на 30% вища:

У 2020 році компанії, що входять до складу ПБГ «Ковальська», перерахували до бюджетів усіх рівнів 656 млн грн.

Але треба не забувати, що Ковальска — це не тільки забудовник:

Дохід від девелоперської діяльності у 2020 становив 1,5 млрд грн, за даними  управлінської звітності ПБГ «Ковальська». Дохід від виробничої діяльності  — 7 млрд грн. 
Порахували ціни на вторинці у готових квартирах. Однокімнатні на інфографіці, двокімнатні в Києві будуть коштувати 5 млн, у Львові — 3,2, в Одесі — 2,5 млн грн. За трикімнатну в середньому попросять в столиці 7,5 млн грн, у Львові 4,5, в Одесі — 3,5. 

Це ціни до дисконту на переговорах, але за хороші варіанти –50% ніхто не дасть. Попри війну і зниження попиту, ніхто квартири безплатно (чомусь)  не роздає і значна кількість українців в принципі обрала не продавати зараз.

Розказав у фейсбук базу, чому дешевих квартир в столиці не буде, а якщо будуть — нікому це не сподобається. Очікую в коментарях, що люди без роботи, а тут наживаються на війні та мільйони за метри просять 🍿

До речі про роботу. За даними Work.uaза січень +30% вакансій!
2024/05/31 20:44:33
Back to Top
HTML Embed Code: