Telegram Web Link
АЛІТЕРА́ЦІЯ (наголос падає на другу букву «а») - поетичний прийом, який полягає в доборі слів з повторюваними однаковими приголосними звуками

Приклад для перевірки: Поговоримо докладніше про ті музикальні ефекти самої мови, про.. алітерації, асонанси і рими (Іван Франко, XVI, 1955, 277).

⚡️ І такі варіанти бувають: Художньої майстерності поет досягає багатим озвученням твору, застосуванням численних алітерацій та асонансів (Українська література, 10 клас, 1957, 32).
АЛІТУВА́ТИ (наголос падає на другу букву «а») - покривати алюмінієм сталеві або чавунні вироби, щоб запобігти окисленню їх при високих температурах.

Приклад для перевірки: На відміну від термічної обробки існує термохімічна обробка металів, до основних видів якої відносяться: цементація, ..алітування — насичення поверхневого шару сталі або чавуну алюмінієм і ін. (Практикум з машинознавства, 1957, 105).
Що означає слово «алогізм»?
Anonymous Quiz
87%
Що-небудь безглузде.
13%
Що-небудь логічне.
АЛОГІ́ЗМ (наголос падає на букву «і») - що-небудь безглузде; те, що суперечить логіці.

⚡️ І такі варіанти бувають: Літературний прийом, який полягає в навмисному порушенні (розриві) логічного зв'язку з метою створення комізму, іронії і т. ін.
АЛЮ́ВІЙ (наголос падає на букву «ю») - відклади (валуни, піски і т. ін.), нагромаджені в долинах річками або струмками.

До прикладу: Перша тераса.. Дніпра вкрита сучасним глинисто-піщаним алювієм, нижче якого залягають давні річкові піщаноглинисті відклади (Рослинність Нижнього Придніпров'я, 1956, 7).
АЛЮ́Р (наголос падає на букву «ю») - спосіб, характер ходи, бігу коня: крок, галоп, кар єр та ін. 

До прикладу: Мов у манежі, ми обскакали дворище і тим же алюром понеслись назад (Петро Панч, II, 1956, 64); — На такому конику швидким алюром не поскачеш (Віталій Логвиненко, Літа.., 1960, 26).

⚡️ Образно. І дядько Сашко тим же алюром зник (Юрій Яновський, II, 1958, 401)
Що означає слово «алярм»?
Anonymous Quiz
89%
Тривога.
11%
Антракт.
АЛЯ́РМ (наголос падає на букву «я») - тривога.

До прикладу: Се вчора був легкомисний, сліпий алярм хоч не зовсім безпідставний (Іван Франко, IV, 1950, 267); Наполоханий бригадний генерал оголосив алярм (Яків Качура, II, 1958, 367).

⚡️А ще можна так: Шум, крик. Кожен день — як вибух і як штурм, Шалений марш напружень і енергій, Салют, і виклик сурм, і натиск, і алярм (Микола Бажан, Роки, 1957, 39).
АЛЬМАНА́Х (наголос падає на третю букву «а») - збірка літературних творів різних авторів-сучасників.

До прикладу: На Ваш замір.. видавати альманахи теж прихиляюсь (Панас Мирний, V, 1955, 358); Недавно, повернувши з Криму, ..написав новелку для альманаху в честь Кобилянської (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 259); Цей літературний альманах був багато ілюстрований місцевими художниками (Юрій Смолич, III, 1959, 527).
АЛЬТ

1. Низький жіночий або дитячий голос. 
До прикладу: Вона підхоплювала останні куплети пісні, і її дужий дзвінкий альт дзвенів і розливався, як чиста струна дорогого рояля (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 91); У Миколи [Тобілевича] був чудовий альт і слух (Саксаганський, Думки про театр, 1955, 29); Коли пісню заводив тенор, хлопчик йому підтягував альтом (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 181).

2. Про людину, що співає таким голосом. 
До прикладу: Виконувався [спів] при тому голосовому складі співців, як він виконується й зараз, а саме: перші й другі тенори, альт та бас (Історія української музики, 1922, 133).

3. Струнний або духовий інструмент низького регістру. 
До прикладу: Оркестр «Сбитенщика» своїм складом невеликий: скрипки (Іта II), два гобої, ..альт і контрабас (Українська класична опера, 1957, 59).
АЛЬТА́НКА (наголос падає на другу букву «а») - покрита зверху легка будівля в саду, парку і т. ін. для відпочинку й захисту від сонця, дощу. 

📖 До прикладу: Тихенько він ішов чистенькою доріжкою з гори до альтанки (Нечуй-Левицький, III, 1956, 123); В однім куті [города] стояла альтанка, отінена густим диким хмелем та обсаджена смерічками (Іван Франко, IV, 1950, 282); З маленької альтанки з верху гірки відкрився чудовий краєвид на Дніпро (Вадим Собко, Зор. крила, 1950, 12).
АЛЬТИМЕ́ТР (наголос падає на другу букву «е») - прилад, що застосовується для визначення висоти місцевості або висоти польоту; висотомір. 

📖 До прикладу: Дуже чутливі металеві барометри, що мають шкалу, по якій безпосередньо можна визначити висоту місцевості, називаються альтиметрами (висотомірами) (Фізика, I, 1957, 61); 
Альтиметр показував сім тисяч метрів висоти (Василь Кучер, Голод, 1961, 454).
2025/07/12 17:55:46
Back to Top
HTML Embed Code: