Telegram Web Link
Роджер Мартін пише про JTBD:

“In terms of the link to Playing to Win (PTW), I think that JTBD is helpful in better defining your Where-to-Play (WTP) and in identifying a powerful way to win there (HTW).”

Перекладаючи зі стратегічного на українську: розуміння роботи клієнта допомагає створювати кращу стратегію бізнесу.

https://rogermartin.medium.com/jobs-to-be-done-playing-to-win-583f783e0a96
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Почніть з кінця

Концепція продуктового дизайну, заснована на поведінковій науці

Дізнайтесь яких цілей люди хочуть досягти, використовуючи ваш продукт, як в момент використання, так і після нього.

Відштовхуючись від цілей, з‘ясуйте чому вони досі цього ще не роблять, а потім створюйте продукти та послуги, щоб заповнити цю прогалину.

На відео - демонстрація цього підходу на прикладі останнього оновлення додатку Airbnb.
Здавалося б, в Україні існує гігантський попит на шаурму що зроблена за умовними “стандартами McDonalds”, тобто зрозумілий, стабільний продукт з бездоганною санітарією і гігієною як конкурентною перевагою.

І коли «Наша Ряба» запускала свій “Doner Market” я був впевнений що вони саме на цьому будуть будувати свою стратегію. (Хто як не вони здатні системно вибудувати процеси?). Але ні.

Точки продажів брудні (, співробітники що роблять шаурму на вид брудні (, беруть гроші, відповідають по телефону і потім готовлять шаурму не одягаючи рукавичок.

Це означає що гігантський попит так і залишається незадоволеним.
Роджер Мартін написав черговий неймовірно прекрасний пост про стратегічне мислення, де він називає чотири характеристики, які роблять стратегічне мислення достатньо унікальним та відмінним, щоб відрізняти його від просто «бізнес мислення»

1. Стратегічне мислення це про намір впливати на те, що знаходиться поза нашим контролем. Ми контролюємо свій бізнес, але не можемо контролювати основну змінну бізнес-успіху - поведінку споживача. Стратегічне мислення це про намір змінити поточну поведінку споживача на майбутню, яка буде вигідна нам.
2. Стратегічне мислення це про всеїдність щодо інформації. Не існує достовірної статистично значущої інформації про майбутнє, отже всілякі статистично незначущі дані можуть і повинні бути ретельно розглянуті для прийняття рішень про майбутнє. Хай це буде якісна, кількісна інформація, метафори чи аналогії.
3. Стратегічне мислення це про абдуктивну логіку. На відміну від індуктивної та дедуктивної, абдуктивна логіка це про визначення найбільш вірогідного пояснення для наявного результату (якщо ви зайшли у кімнату і бачите тарілку гарячого супу, ложку та шматочок хліба, можна припустити що хтось приготував собі обід, відійшов і скоро повернеться). Абдуктивна логіка це наче коли ми дивимось на частково зібраний пазл і робимо найбільш вірогідне припущення про те, що зображено на пазлі.
4. І нарешті стратегічне мислення це про розгляд багатьох змінних одночасно, а не послідовно. Це включає змінні, що стосуються клієнтів, конкурентів, різних аспектів діяльності компанії тощо. Послідовне мислення не є стратегічним. Воно приводить до локальної оптимізації спеціалізованих рішень - маркетингового рішення, виробничого рішення тощо. Як сказав Пітер Друкер: "Не існує маркетингових рішень, фінансових рішень, податкових рішень. Є лише бізнес-рішення".

Що скажете?

https://rogermartin.medium.com/what-is-strategic-thinking-b0173112bb3d
Свіженьке дослідження від Erenberg-Bass institute про те яким має бути рекламний ролик щоб максимально впливати на продажі.

Цікава історія + рання демонстрація продукту (не обовязково брендованого) + більш пізнє та коротке брендування = ефективний ролік.

«На практиці реклама повинна забезпечувати баланс між брендингом і креативними ("небрендовими") елементами. Креативні тактики, такі як гумор чи сюжет, побудований на історіі персонажа, важливі для привернення уваги до реклами. Ми виявили, що рання демонстрація продукту пов'язана з покращенням продажів (вирогідно через побудову ассоціаціі з категорією) . Ми також з'ясували, що більш пізнє представлення торгової марки також пов'язане з підвищенням продажів. Ще ми з'ясували, що менша тривалість брендингу (тобто загальна кількість часу, протягом якого демонструється назва бренду) позитивно впливає на продажі.»

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/14707853221134258
Якщо ви досвідчений креативний копірайтер і вам цікаво попрацювати зі мною в великих проектах, то є чудова нагода: https://jobs.isd-group.com/jobs/248
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Хороша стратегія - завжди «під поверхнею», завжди «на другому плані». Ніхто дивлячись на будинок не скаже: «який прекрасний задум», всі дивляться на якість оздоблення.

Саме тому так важлива звʼязка між діагностикою, стратегією та креативом. Чим краще ці етапи інтегровані - тим більше шансів на успіх.

Тішусь, радію та горджуся тим як під час повномасштабного вторгнення власники HONEY наважилися на глибше усвідомлення власного бренду, та довірилися людино-центричному підходу до розробки стратегії.

Зараз анонс оновленої айдентики, але далі буде!

https://www.instagram.com/p/CvrtATnN44D/?igshid=MTc4MmM1YmI2Ng==
Друзі привіт. Нарешті з 29 вересня запускаємо ґрунтовний курс по jtbd interview. Курс буде йти вісім тижнів (2 місяці) і ми встигнемо глибоко пропрацювати теорію і практику jtbd як метод глибинного розуміння споживачів, а також попрацюємо над практичним застосуванням методу для розробки брендів, продуктів та зміни бізнес-моделей. Буде можливість працювати з власними проектами і відпрацьовувати нагальні челенджі.

За посиланням - https://storm-60849b.webflow.io/jtbd драфт лендінгу курсу, але, тільки для підписників цього каналу (і випускників інших моїх програм) - сьогодні і завтра знижка 30% (8750 за місяць, замість 12500 грн). Знижка діє сьогодні і завтра (в пʼятницю запускаємо лендінг в промо). Окрім знижки я обіцяю кожному студенту, що зареєструється сьогодні або завтра особисту увагу до його проекту (якщо буде така необхідність), тобто ми зможемо особисто зідзвонитися і проговорити поточні виклики і потенційні напрями їх вирішення.

Щоб отримати персональну знижку та особливі умови участі - напишіть будь ласка мені сьогодні, або завтра короткий лист з темою «jtbd рання пташка» на імейл [email protected]

Бережіть себе!
Нагадую що сьогодні останній день для ранніх пташок ). Навіть якщо ви непевні і пізніше передумаєте і відмовитесь - це ок ). Я дуже хочу на цьому етапі дати особливі умови всім хто давно чекав цього курсу.
Стратегія вимагає амбіцій.

Якщо у вас немає амбіцій, то вам немає на чому будувати стратегію.

Сильні стратегії зʼявляються через напругу між амбіціями (явними чи імпліцитними) і поточним становищем вашого бізнесу в якому ресурсів у вас недостатньо, конкуренти сильніші, а споживачі ведуть себе не так як вам би хотілося.

Якщо ваша амбіція: «заробити більше грошей» у вас немає шансів на сильну стратегію. Стратегія живиться енергією від амбіції.

Якщо ваша амбіція: «вижити і зберегти команду» у вас немає шансів на сильну стратегію, хіба що, ви прямо зараз на лінії фронту (або окупованій території).

Амбіція часто ірраціональна, протирічить минулому досвіду та не може бути підтверджена даними. Амбіція часто зухвала, але саме ця зухвалість дає енергію і сенс нашим подальшим діям.

Так, однієї амбіції недостатньо і це ловушка для засновників та СЕО у яких его більше, ніж здоровий глузд. Але, з амбіції все починається, вона дає стратегії енергію і без неї немає напруги, конфлікту, що рухає бізнес вперед.

Яка ваша амбіція? Який конфлікт вона створює у вашому ж бізнесі? Як ви плануєте вирішувати цей конфлікт? Відповідь на останнє питання і є стратегією вашого бізнесу.
Деякий час тому, в FB, при обговорені Штурму, «Школи рушіного маркетингу», я в коментарях пообіцяв що «Якщо хоч один військовий побачить в цій назві неповагу і напише нам про це — ми обіцяємо змінити назву». Так і сталося.

Маркетинг традиційно, багато в чому, копіює військову термінологію (зайняти позицію, стратегія просування, тактика, target groups, guerrilla маркетинг тощо). І це ще від Сунь-Цзи тягнеться.

Рік тому, коли ми придумали цей концепт, контекст війни ще не був настільки густим, щоб ми помітили цю помилку. Дякую Олександр Мигаль, стратегу агенції Aimbulance, та воїну ЗСУ за переконливі аргументи проти такої назви.

Нарешті я радий представити вам «РУШ, школу рушійного маркетингу». І заодно анонсувати наступний набір на програму «JTBD інтервью» що стартує 19 січня. https://www.roosh.marketing/
Останнім часом я чув багато запитань чи користуємось ми фреймворком Value Proposition Cannvas Остервальдера і якщо ні, то чому?

Ні не користуємось, з декількох причин.

1. Незрозуміло з чого почати. Остервалдер не приділяє достатньо уваги сегментації потреб споживачів («Покупці ділової літератури» це так собі сегмент.). З цього тягнуться інші проблеми - плутанини далі по ланцюжку, коли протиречиві pains & gains потрапляють у поле зору і плутають результати.
2. Відсутність чіткої онтології. Дайте мені 15 хв і я будь яку pain переверну в gain. Мало того, Остервальдер при цьому за визначенням jobs відсилає до Крістенсена та Ульвіка (в яких різне визначення «роботи»). Це все приводить до того, що в означені ділянки канвасу на воркшопах вписують все що завгодно.
3. У канвасі начебто показана звʼязка між потребами споживача та властивостями продукту, але у формулюванні ціннісної пропозиції це ніяк не відображається. Ціннісна пропозиція відірвана від правої сторони канвсу і сумує тільки ліву сторону.
Є ще моменти але мабуть для дискусії на тему практичності застосування VPC достатньо і цього. Які ваші думки?
Сьогодні та завтра Марк Полард роздає безкоштовний доступ до курсів на платформі Sweathead. Не проґавте https://sweathead.com/home-new/gift/
Бенчмаркінг - вправа для невдах.

Якщо ви хочете вічно чекати да догоняти - бенчмаркінг саме для вас.

Вічно чекати поки хтось перевірить ризиковану гіпотезу і вічно доганяти лідерів ринку.

Найгірше в цьому всьому процессі, що ви ззовні ніколи не можете знати що було ключовими факторами успіху того чи іншого бізнесу. Мало того, більшість бізнесів стала успішними (читай основою для бенчмаркінгу) саме тому, що не слідувала правилам ринку, а ризикували йти проти ринку. І вам треба робити те саме.

Не обовʼязково йти «all in», тобто ставити все на цю ставку, але виділити розумний бюджет на експерименти ви забовязані.

Будь які творчі пошуки та експерименти будуть кращі ніж «бенчмаркінг».
Друзі, вітаю!

Якщо ви планували в наступному році потрапити на курс по JTBD, то зараз - найкраща нагода це запланувати.

19 січня старутє другий поток курсу де я обіцяю ще більше глибини, а також можливість працювати над вашим власним проектом з моім наглядом/підтримкою.

Гарантую що це буде найгрунтовніший курс по JTBD украінською мовою.

Ну і новорично-риздвяний розпродаж теж є ). За промокодом «ДРУЗІ» знижка на курс 20% до кинця цього року.

Більше інформаціі про курс та реєстрація - на сайті https://www.roosh.marketing/
Я знаю що більшість з вас вже встигла провести стратегічні сесії (або принаймні ви в своїй голові це зробили) і ви маєте плани на 2024-й, наскільки б складним ви його не уявляли собі.

Що я хочу вам сказати.

Щоб ви були свідомі темної сторони стратегічного планування. Шкідливості того відчуття всемогутності, яке дає хороший план. Ви не знаєте яким буде майбутнє. Ви не знаєте чи переможемо ми чи ні. Ви не знаєте чи не буде за нашою перемогою чогось важчого, ніж ця війна (як ми не знали це в 2014-му).

При цьому всьому, ви маєте бути впевненими, що останнє слово все одно за вами. Ніхто вас не може змусити бути жертвою (крім мами). Ніхто вас не може змусити відмовитися від своєї мрії. Відмовитись від бажання жити, любити та процвітати.

І ніхто вас не може змусити, зараз, в цю хвилину відмовитись відчувати щиру радість.

"ХРИСТОС РОЖДАЄТЬСЯ!" "СЛАВІМО ЙОГО!" Друзі з Різдвом вас!
Ой, а ось це сенсаційно і претендує на певну революцію. Зазвичай вважається, що для пошуку креативного рішення потрібне дивергентне і конвергентне мислення. Дабл даймонд і тд.

Так от: можливо, дивергентне мислення взагалі сильно з креативністю не пов'язане (3% варіативності можна списати на researcher bias) і на дивергентну частину дабл даймонд можна просто забити... https://psycnet.apa.org/record/2022-77202-001
Якщо ви хочете власними руками спробувати створити щось цікаве у stable diffusion - Вітя Шкурба проводить благодійний семінар (за донат на ЗСУ) «STABLE DIFFUSION: АІ ДЛЯ АНІМАЦІЇ ТА ВІДЕО».

https://www.facebook.com/share/p/nVfw8ubEj22cyqXH/?mibextid=WC7FNe

Реєстрація за лінком: STABLE DIFFUSION: АІ ДЛЯ АНІМАЦІЇ ТА ВІДЕО - конвертуємо скіли в донати
Сьогодні день рекомендацій ).

Найкраще що може зробити будь-який бізнес, це вигадати свій власний маркетинг (спираючись по цьому на наукову базу, те що називається «law-like patterns”).

Бо ніколи нікому ще давалася не вдавалося перемогти виконуючи рецепти із підручника для бізнес шкіл.

Юра Гладкий, за роки роботи вигадав власний маркетинг і зараз викладає його на авторському курсі «Маркетолог»

https://laba.ua/lecture/2727-marketolog

Цей курс для тих, хто хоче озирнутися на те, як створені і працюють їх бренди, щоб дати їм чогось нового для зростання, як сьогодні наймати в маркетинг і кого саме, як почати чи змінити професію повʼязану з маркетингом, щоб вільно говорити про маркетинг як з колегами в кавʼярні, так і на зустрічах з Радами Директорів в корпораціях.
2024/05/15 18:25:35
Back to Top
HTML Embed Code: