Telegram Web Link
​​Реліз Multi Invest💚

Як і обіцяв, тримаю вас в курсі подій🙂. Сьогодні відбувся реліз бета-версії додатку для інвестицій від Мінфіну та Dragon Capital – Multi Invest. Я вже завантажив його і готовий поділитись враженням.

У теорії додаток дозволяє інвестувати в акції, фонди, криптовалюти та ОВДП. Однак наразі функціонал обмежений: можна купувати лише крипту. Інші функції обіцяли завезти в 1 кварталі 2022 року. Сумно, але вже можна попередньо оцінити додаток. Почну з плюсів🙂

📍Інтерфейс
Думаю, навіть зумери будуть задоволені. Інтерфейс приємний та простий. Проблем під час використання не виникало.

📍Функціонал
Мені подобається, що додаток дає підбірки лідерів росту, а також підбірки фондів. Відкриваючи сторінку конкретної акції, можна бачити набагато більше інформації про неї (на відміну від Mono Invest, наприклад). Можна переглянути інформацію про дивідендну дохідність, оцінку компанії і навіть волатильність. Також є прогнози аналітиків щодо того, що слід робити з акцією: купувати, продавати чи тримати. Можна переглянути прогнози від Goldman Sachs, JP Morgan, UBS, тощо. У Mono Invest це ще не завезли, на жаль. З іншого боку, туди завезли можливість купити ці акції 🙃

Тепер щодо мінусів:

📍«Сирість» продукту
Так, я знаю, що додаток на тестуванні. Саме тому вважаю, що на даний момент негайної потреби завантажувати додаток немає. Зараз ще виникають помилки у роботі. Особисто в мене виникла проблема із реєстрацією. Додаток вимагав код з листа, що мав прийти на мою пошту, але цього листа довелось чекати 1,5 години. Затримка виникла через проблеми із їхнім email-провайдером. Згодом проблема була вирішена. У будь-якому разі поки туди не завезли ще акції та фонди, тому не особливо вбачаю сенсу звичайним інвесторам завантажувати додаток на бета-тестуванні, де більшість функцій ще не працюють. Залиште це мені, а як тільки все запрацює, я вас повідомлю🙂

📍Тарифи
Ці тарифи застосовуються лише до операцій з криптовалютами, але все ж. Я не оцінив, що зі сторони брокера стягується комісія за поповнення свого рахунку. 1,5% від суми поповнення +5 грн. Також, звісно, є тарифи за операцію – 0,25% та за виведення коштів – 1,5%. Сподіваюсь, у ситуації з акціями ситуація буде кращою.

У будь-якому разі поки невідомо як працюватуть усі бюрократичні процедури при купівлі акцій, як брокер купуваватиме акції, які тарифи будуть застосовуватись і так далі. Наразі складно сформувати остаточне ставлення до додатку, але можу точно сказати, що поки немає необхідності якнайшвидше завантажувати його. Додадуть решту функціоналу – я вас повідомлю.
​​33% падіння Meta📉

Дещо іронічно тепер читати про волатильність ринку криптовалют, які «нічим не підкріплені», але при цьому власними очима спостерігати як багатомільярдна корпорація втрачає більше 30% своєї капіталізації буквально за кілька днів🙂. Meta втратила понад $200 млрд капіталізації. У якийсь момент Цукербург взагалі вилетів з десятки мільярдерів Forbes (щоправда, потім знову повернувся на 5 місце зі статками $97 млрд). Так, справи в корпорації пішли, відверто кажучи, не найкращим чином. Коротко про те, що сталось:

📍Акції компанії Цукерберга обвалились після виходу звіту за 4 квартал. Компанія виправдала прогнози аналітиків щодо виручки, проте її прибуток на акцію (EPS) впав на 5%. Також компанія зробила невтішний прогноз щодо виручки у 1 кварталі.
📍Основний же негативний фактор, що вплинув на такий активний розпродаж акцій Meta, це зниження кількості активних користувачів Facebook. Відверто кажучи, невже це було не очевидно, що у Facebook незабаром почнеться стагнація? З кожним роком FB особисто для мене стає все більше схожим на «однокласники». FB не вдається так утримувати увагу як TikTok чи YouTube (особливо увагу молодої аудиторії). Про зручність WhatsApp теж можна багато чого сказати🙂

У будь-якому разі, можливо, активний перехід компанії на розробки у сфері метавсесвіту буде саме тим, що зможе врятувати їх від стагнації. Побачимо. А ви що думаєте про майбутнє Meta?
​​ICU демократизує інвестування в євробонди

Часто поріг для інвестиції в єврооблігації починається з десятків тисяч доларів США, що є, на жаль, надмірно високим порогом входу для великої кількості приватних інвесторів в Україні. Однак інвестиційна компанія ICU нещодавно оголосила про послаблення правил інвестування в євробонди через їхній фонд. Поточні умови:

📍стартова інвестиція - від 122 тис. грн
📍очікувана валютна дохідність - в діапазоні 8-10%
📍без комісій за відкриття чи обслуговування рахунку (якщо не рахувати банківські комісії)
📍диверсифікований портфель бондів України та українських компаній формує професійна команда аналітиків ICU - портфель включає бонди України '27, '32 та Метінвесту '23.

Процедура купівлі теж достатньо проста: відкриття рахунку у цінних паперах ➡️ підписання договору купівлі-продажу інвестиційних сертифікатів фонду ➡️ здійснення плати за інвестиційні сертифікати.
​​Російський фондовий ринок зараз
Білий дім просить Конгрес виділити $6,4 мільярда на допомогу нашій державі у війні з Росією - повідомляє УП із посиланням на Bloomberg
​​⚡️Всі країни Заходу погодились відключити Росію від SWIFT - МЗС
​​А я нагадую, що в поточні складні часи ваша найкраща інвестиція - це інвестиція в нашу армію.

НБУ відкрив спеціальний рахунок для збору коштів на підтримку Збройних Сил України.

Реквізити спеціального рахунку:

МФО 300001
Рахунок № UA843000010000000047330992708
Код ЄДРПОУ 00032106
Отримувач: Національний банк України

Також можна перевести кошти з картки єПідтримки. Для цього потрібно перейти на спеціальну сторінку сервісу Portmone: https://earmy.portmone.com.ua/
🙃Банк Росії вирішив підвищити ключову ставку з 9,5% одразу до 20% річних. «Зовнішні умови для російської економіки кардинально змінилися», – прокоментував рішення центробанк країни-агресора.
​​Валютний курс передає вітання заощадженням та доходам росіян. Долар США торгується уже по 107.
​​❗️Банк Росії прийняв рішення не відкривати сьогодні торги акціями та облігаціями на Московській Біржі😉
​​⚡️Зеленський підписав заявку на членство України в Європейському Союзі.
⚡️Європарламент рекомендував надати Україні статус кандидата на вступ до ЄС
⚡️НБУ підвищив облікову ставку з 10% до 25% - ЕП
​​❗️На сайті НБУ опублікований звіт
щодо стану економіки:


📍Регулятор зберіг облікову ставку на рівні 25%
📍Інфляція стрімко зростала та сягнула 21,5% р/р у червні
📍Інфляційний тиск зберігатиметься й надалі: за підсумками 2022 року інфляція перевищить 30%. У наступні роки вона суттєво сповільниться. Інфляція у 2023 році знизиться до 20,7%, а в 2024 – до 9,4%. Її повернення до цілі 5% передбачається в 2025 році.
📍Економіка України скоротиться на третину у 2022 році, але за умови розблокування чорноморських портів повернеться до зростання у 2023‒2024 роках.
​​НБУ заборонив небанківським обмінникам інформувати про курс валют поза межами кас. Фактично Нацбанк заборонив їм мати табло з курсами.
​​Що нас чекає в майбутньому – прогноз ICU ч. 1

Нещодавно фінансова компанія ICU опублікувала цікавий фінансовий прогноз на прийдешній час. Мені здається, що це корисна інформація, оскільки її можна використовувати при прийнятті своїх фінансових рішень. І на відміну від НБУ, який у своєму липневому прогнозі робив ключове припущення про “суттєве зниження безпекових ризиків” до кінця 2022-ого року, ICU все ж, як мені здається, більш реалістично дивиться на речі і припускають, що ситуація на фронті істотно не зміниться і протягом 2023 року. А оскільки читати багатосторінкові звіти це не для людей третього тисячоліття, бо тіктоки самі себе не подивляться🙃, я тут надаю коротку вижимку того, що мені здалось цікавим/корисним (інформація про курс гривні буде в окремому пості):

📍Капітальні інвестиції знизились на 80-85%. Компанії будуть здійсювати лише капітальні витрати на підтримання наявного виробництва у робочому стані.

📍Розблокування портів позитивний фактор, але малоймовірно, що росіяни дозволять експортувати щось, окрім зернових та олійних культур, а тому хімія, метали, залізна руда буде й далі йти через західний кордон залізницею. Зрозуміло, що це негативно впливає на обсяги транспортування.

📍Реальний ВВП впаде на 32% у цьому році і зросте на 4% у наступному.

📍Інфляція у 2022 році – 30%, а в 2023 – 24%. Вона висока, але поки контрольована. Уряд та НБУ, ймовірно, віддає перевагу сценарію з довшим періодом високої інфляції, ніж коротшому періоду вкрай високої інфляції. Основні причини високої інфляції: проблеми із логістикою, зростання вартості енергоносіїв, девальвація гривні. Фактори, що стримують інфляцію – зниження внутрішнього попиту, а також значна пропозиція зернових та олійних на внутрішньому ринку, оскільки експорт ускладнений.

📍Рішення НБУ послабити гривню було корисним, оскільки дозволило істотно зменшити витрати резервів на підтримку курсу. Резерви НБУ залишатимуться на відносно безпечному рівні завдяки міжнародній допомозі і станом на кінець 2022 будуть становити близько $23 млрд.

📍Незважаючи на високу інфляцію доходи бюджету, звісно, впали. У другому півріччі 2022 року уряд зможе залучити близько $20 млрд (додатково до $7.5 млрд у 1П22) зовнішнього фінансування, з яких не менше $8 млрд у вигляді грантів. Сукупне валове фінансування бюджету сягне $28 млрд.

📍Наступного року очікується, що міжнародна допомога буде на рівні до $20 млрд. Додатковим плюсом є те, що кредитори погодились на реструктуризацію боргу, а тому наступного року не буде істотних погашень зовнішніх боргів. Друге найбільш вагоме джерело фінансування бюджету – прямі покупки ОВДП Нацбанком, але це підвищує інфляційні та курсові ризики, оскільки, як я розумію, по суті держава бере борг сама в себе через приховану емісію гривні.

📍Значні залучення кредитів призведуть до зростання співвідношення державного боргу до ВВП до 86% наприкінці 2022 року, а до кінця 2023 року це співвідношення може наблизитися до 100%.

Першоджерело - ICU
​​Що буде з курсом долара - прогноз ICU ч.2

Як і обіцяв, публікую продовження прогнозу ICU, але в частині валютого курсу (перша частина тут):

📍Наразі склалась ситуація, коли імпорт відновлюється значно швидше, аніж експорт. Так, в липні імпорт товарів був лише на 20% меншим, ніж у липні попереднього року, а експорт становив лише 50% минулорічних показників, що створює валютний тиск.

📍Також тиснуть на гривню високі витрати українських біженців закордоном. Частково перекривають це мігранти своїми переказами коштів в Україну, а також гранти, які ми отримуємо від союзників.

📍На жаль, аналітики фікують істотний відтік капіталу з України,
незважаючи на жорсткі адміністративні обмеження НБУ.

📍У результаті з’явився дефіцит між витрачанням валюти та її надходженням в Україну. Оскільки з’явився цей дефіцит, то його потрібно якось покривати, щоб гривня була більш-менш стабільною. Політика НБУ зводилась до того, щоб компенсувати надлишковий попит на валюту на міжбанку шляхом продажу резервів за фіксованим курсом. Протягом березня-липня НБУ продав близько $12 млрд, а його резерви скоротилися на 19% до $22.4 млрд (додається інфографіка).

📍Через значне спалювання резервів НБУ у липні послабив офіційний курс гривні до долара США. У результаті долар подорожчав на 25%. Це рішення дало швидкі позитивні результати – обсяг інтервенцій НБУ із продажу валюти знизився більш як удвічі в наступні тижні. У серпні НБУ продавав у середньому $400-500 млн щотижня, хоча в червні та першій половині липня суми сягали $900 млн.

📍Хоч НБУ своїм рішеннм покращив ситуацію, але не вирішив її, оскільки дефіцит валюти досі високий, що тисне на курс та наші резерви. Тому аналітики ICU вважають, що НБУ ще раз послабить офіційний курс гривні до долара США, ймовірно на 10% до кінця року (тобто приблизно до 40 грн за долар). Щодо довгострокової перспективи, то ICU вважає, що падіння гривні, ймовірно, продовжиться і в наступні 12-18 місяців.

Першоджерело - ICU
​​Військові облігації в Дії

Відтепер у Дії можна купувати військові облігації. Вартість однієї стартує від 900 грн. Вони різняться за:

📍датою виплат – на строк до 1,5 року;
📍відсотками доходу – від 11 до 16% річних;
📍назвами на честь тимчасово окупованих міст та територій — Херсон, Мелітополь, Крим тощо.

Якщо ви купуєте облігації, то по суті даєте гроші державі в борг, а через певний час отримуєте їх назад із відсотками. Це схоже на банківський депозит, але умови дещо кращі.

Якщо хочете придбати облігації, то треба оновити мобільний додаток до останньої версії. Також важливо, що купуєте ви їх не безпосередньо у Дії, а через партнерів – Укргазбанк, BondUA та Альфа-Банк (і так, купувати військові облігації через Альфа-банк – це ще та іронія).

Користуватись цією послугою можуть лише повнолітні громадяни, які мають закордонний паспорт або ID-картку в Дії. Після погашення облігацій виплата прийде на вашу карту єПідтримки.

—————

Зрозуміло, що прибутковість цих облігацій нижча за інфляцію (за останніми даними річна інфляція прискорилась до 23,8%), а тому це радше поєднання допомоги державі в дуже складні часи з частковою компенсацією інфляційних втрат (все одно краще, аніж просто зберігати гроші).
​​Пекарня в кризу 🍞

Я навесні думав про те, який бізнес матиме більшу популярність під час та після війни. І якщо відкинути очевидні варіанти (продаж павербанків чи будь-чого для виживання в блекаут), то непоганим варіантом є пекарня. Цільовою аудиторією невеличких пекарень як, наприклад, «Сімейна пекарня» і раніше були школярі, студенти, пенсіонери і тд. Тобто люди, чий дохід не надто високий і які орієнтуються на дешевшу їжу.

Очевидно, що наша економіка зараз у вкрай глибокій кризі. Мільйони працездатних людей втратили роботу, виїхали з країни чи служать в ЗСУ. Це безумовно впливає на внутрішній ринок, на зарплати людей і тд. Якщо раніше якийсь маркетолог на обід ходив поїсти в кав‘ярні чи ресторані, то тепер він купить булочку в пекарні. Тобто, на жаль, кількість людей, що їдять подібну їжу, збільшилась. Відповідно і ринок збільшився. Така була моя логіка пів року тому.

Але зараз навіть я вражений тим наскільки виросла кількість їхніх покупців. Особливо це видно під час блекаутів, коли люди розгрібають хліб як продукт першої необхідності. У таких пекарнях майже завжди черги.

Схоже стверджують і люди, що пов‘язані із ресторанною сферою. Пекарні працюють успішно та ростуть.

Ситуація в економіці поки істотно кращою не ставатиме, а тому потенціал для розвитку ще досі є. До того ж багато з таких пекарень можна відкрити по франшизі. Якщо у вас немає досвіду ведення подібного бізнесу, то купівля франшизи спростить ваше життя.

Це не є інвестиційною порадою, а просто моїми роздумами.
​​Чому штучний інтелект (не) замінить тебе?🦾

Я не знаю чи до вас вже дійшли новини про новий чат-бот на основі штучного інтелекту (ШІ) ChatGPT. Сенс в тому, що за останній тиждень завірусився новий чат-бот, який може за лічені секунди видавати користувачу вичерпну відповідь на запитання. І якщо гугл тобі просто показує найбільш релевантну, але все ж загальну статтю, то цей штучний інтелект створює новий текст/компіляцію існуючих знань. Хочеш меню на 2000 калорій на день? Бот зробить тобі це меню. Хочеш у форматі таблички? Кілька секунд і готово. Хочеш у форматі списку продуктів для магазину? Буде зроблено.

Бот може підготувати тобі красивий лист, щоб прийняти пропозицію роботодавця чи припинити з кимось стосунки. Просто попроси його це зробити. Наскільки мені відомо він лише на стадії тестування, але виглядає це все справді кльово. Людину воно поки не замінить, але потенційно штучний інтелект можуть принести революційні зміни в наше життя.

Відразу з‘явились люди, які почали кричати, що все, цей штучний інтелект замінить нас всіх. В майбутньому, ймовірно, багато професій зникнуть через штучний інтелект, але наразі ШІ не може створити, наприклад, абсолютно індивідуалізований дизайн чи договір оренди. Саме тому я думаю, що на даному етапі розвитку штучного інтелекту ним будуть користуватись саме професіонали, а не замовники послуг. Юрист буде просити ШІ виконати марудну роботу та підготувати «тіло» договору, яке потім цей юрист вичитає та доведе до розуму. Дизайнер зробить за допомогою ШІ кілька ескізів. Замовник потім обере улюблений і дизайнер зробить з нього те, що хоче отримати клієнт.

Але в будь-якому випадку кожен бізнес прагне автоматизації та оптимізації, тому рекомендую спостерігати за новинками із світу ШІ, а також використовувати їх у своїй роботі, оскільки за цим майбутнє.
2024/05/21 20:27:49
Back to Top
HTML Embed Code: