Telegram Web Link
​​✍🏻ВІДСУТНІСТЬ ДЕТАЛЬНОЇ ЗАКОНОДАВЧОЇ ПРОЦЕДУРИ ВИЯВЛЕННЯ ТА ОБРОБКИ ВИПАДКОВО ПЕРЕХОПЛЕНИХ КОНФІДЕНЦІЙНИХ ПОВІДОМЛЕНЬ МІЖ АДВОКАТАМИ ТА КЛІЄНТАМИ, А ТАКОЖ ВІДСУТНІСТЬ НЕЗАЛЕЖНОГО НАГЛЯДОВОГО ОРГАНУ ЗА ТАКИМ ПЕРЕХОПЛЕННЯМ СВІДЧИТЬ ПРО ПОРУШЕННЯ СТ.8 КОНВЕНЦІЇ

🇪🇺Правова позиція ЄСПЛ у справі «DENYSYUK AND OTHERS v. UKRAINE» від 13.02.2025, заява №22790/19 та 3 інших

Заявники скаржилися на порушення ст.8 Конвенції внаслідок перехоплення матеріалів конфіденційного спілкування з адвокатом під час проведення негласних слідчих дій (далі – НСРД) у кримінальних провадженнях щодо них.

Перш за все, ЄСПЛ наголосив, що будь-які правові положення, що стосуються заходів таємного спостереження, які потенційно порушують професійну таємницю адвокатів, повинні відповідати особливо суворим вимогам щодо ясності та точності, щоб вважатися «законними».

Суд встановив, що Інструкція про організацію проведення НСРД та використання їх результатів у кримінальному провадженні не містить конкретних вказівок, що деталізують зміст правових положень, які стосуються захисту комунікацій між адвокатом і клієнтом.

Крім того, судові органи, які надали дозвіл на проведення НСРД, не мають компетенції здійснювати нагляд за виконанням своїх рішень, а їхні повноваження обмежуються початковою стадією надання дозволу.

З огляду на відсутність у застосовному національному законодавстві детальних правил та інструкцій, що визначають процедуру виявлення та обробки випадково перехоплених конфіденційних повідомлень між адвокатами та клієнтами, а також відсутності незалежного наглядового органу, який би здійснював нагляд за перехопленням приватних повідомлень, Суд виснував, що відповідне національне законодавство не надало заявникам достатніх гарантій для забезпечення того, щоб здійснення НСРД у їхніх справах відповідало вимогам ст.8 Конвенції.

Згодні з позицією ВС?

ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#ЄСПЛ #правова_позиція
👍41
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ, ЯКІ СКАСУВАЛИ ПОПЕРЕДНЮ СУДОВУ ПРАКТИКУ

📁Добірка

СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZAKONONLINE
🇺🇦 25700 правових позицій ВС
🇪🇺 3135 правових позицій ЄСПЛ

Щодо визначення п'ятирічного строку безперервного невикористання торговельної марки

📕Скасована правова позиція:
Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 09 червня 2021 року у справі № 757/34959/18-ц

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Великої Палати Верховного Суду згідно з Постановою від 05 березня 2025 року у справі № 910/8781/23


Щодо особливостей застосування пені, передбаченої ч. 5 ст. 13 Закону України «Про валюту і валютні операції»

📕Скасована правова позиція:
Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 15 лютого 2024 року у справі № 420/1538/23
Щодо розповсюдження положення абз. 11 п. 52-1 підрозділу XX «Перехідні положення» ПК України на пеню, нараховану за порушення резидентами строку розрахунків в іноземній валюті

📗Актуальна правова позиція: Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 01 квітня 2025 року у справі № 400/15321/23

ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #Цивільний_процес #Господарський_процес #правова_позиція #добірка #відступ
🥰2
​​✍🏻СПОРИ ЩОДО ОСКАРЖЕННЯ ЗВІЛЬНЕННЯ ДИРЕКТОРА ДЕРЖАВНОГО ПІДПРИЄМСТВА ЧЕРЕЗ СКАСУВАННЯ ДОПУСКУ ДО ДЕРЖАВНОЇ ТАЄМНИЦІ НЕ ПІДЛЯГАЮТЬ РОЗГЛЯДУ ГОСПОДАРСЬКИМИ СУДАМИ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 686/32122/23
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 686/32122/23 від 26.02.2025

У цій справі КЦС ВС вирішував питання про те, за правилами якого судочинства треба розглядати позовні вимоги колишнього директора підприємства, звільненого з посади через скасування допуску до державної таємниці.

З цього приводу ВС вказав, що до юрисдикції господарського суду за п.3 ч.1 ст.20 ГПК України належать спори, в яких позивач, відсторонений від посади керівника юридичної особи (її виконавчого органу), або позивач, повноваження якого як керівника юридичної особи (її виконавчого органу) припинені за ч.3 ст.99 ЦК України, п.5 ч.1 ст.41 КЗпП України, оспорює законність дій органу управління юридичної особи (загальних зборів, наглядової ради) з такого відсторонення або звільнення (припинення повноважень).

За правилами цивільного судочинства треба розглядати спори, в яких позивач оскаржує законність розірвання з ним трудового договору (контракту) з підстав, передбачених КЗпП України, крім такого розірвання за п.5 ч.1 ст.41 КЗпП України.

Звільнення позивача відбулося на підставі п.2 ч.1 ст.40 КЗпП України через скасування допуску до державної таємниці. З огляду на викладене помилковими є доводи стосовно того, що у спірних правовідносинах визначальними є корпоративні відносини. Незважаючи на те, що АТ, видаючи наказ про звільнення з посади керівника підпорядкованого підприємства, здійснює повноваження уповноваженого суб'єкта управління об'єктами державної власності, таке звільнення не зумовлює можливість його оскарження за правилами господарського судочинства. Такий спір належить розглядати за правилами цивільного судочинства.

Погоджуєтеся з доводами ВС?

ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція
4👍1
​​✍🏻ТЕРМІН «НАРКОМАНІЯ» ЗА Ч.4 СТ.309 КК УКРАЇНИ ОХОПЛЮЄ ФОРМУЛЮВАННЯ НАЯВНОСТІ В ОСОБИ «ПСИХІЧНИХ ТА ПОВЕДІНКОВИХ РОЗЛАДІВ ВНАСЛІДОК ВЖИВАННЯ ПСИХОАКТИВНИХ РЕЧОВИН»

⚖️Правова позиція ВС у справі № 296/1552/22
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 296/1552/22 від 25.02.2025

У касаційній скарзі прокурор висловив свою незгоду із застосуванням апеляційним судом до звільненого від кримінальної відповідальності положень ч.4 ст.309 КК України, оскільки у встановленому законодавством порядку останньому не було встановлено діагноз «наркоманія».

ККС ВС не погодився з такими доводами прокурора, зауваживши, що відповідно до абз.3 ст.1 Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними» наркоманія - психічний розлад, зумовлений залежністю від наркотичного засобу або психотропної речовини внаслідок зловживання цим засобом або цією речовиною.

Наркоманія - загальна назва хвороб, що проявляються патологічним потягом до постійного вживання в зростаючих кількостях наркотичних препаратів і наркотичних речовин внаслідок стійкої психічної й фізичної залежності від них.

Отже, формулювання наявності у певної особи залежності від психоактивних речовин шляхом зазначення про наявність «психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання психоактивних речовин» є таким, що охоплюється терміном «наркоманія» у розумінні Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними» та відповідає цілям правозастосування ч.4 ст.309 КК України.

Згодні з позицією ВС?

ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#Кримінальний_процес #правова_позиція
👍51
КПК України (Кримінальний процесуальний кодекс України)

Тест № 385: Не є заходами забезпечення кримінального провадження:
Anonymous Quiz
16%
накладення грошового стягнення
25%
тимчасове відсторонення судді від здійснення правосуддя
51%
контроль за вчиненням злочину
9%
привід
👍3
​​✍🏻ПРИПИНЕННЯ ЗДІЙСНЕННЯ ДСНС ДЕРЖАВНОГО НАГЛЯДУ НА ПЕРІОД ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ НЕ ОЗНАЧАЄ, ЩО ПРОКУРОР МОЖЕ ЗАМІНЮВАТИ ВІДПОВІДНИЙ ОРГАН І ЗВЕРТАТИСЯ ДО СУДУ В ЙОГО ІНТЕРЕСАХ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 160/9754/22
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 160/9754/22 від 14.03.2025

Прокурор в інтересах держави в особі ДСНС звернувся з позовом до АТ про зобов'язання привести у стан готовності захисну споруду. Своє право на звернення до суду мотивував тим, що контроль за готовністю захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням на період дії режиму воєнного стану в Україні не здійснюється, що передбачає неможливість органу ДСНС вжити заходів державного нагляду (контролю) для зобов'язання відповідача привести захисну споруду у готовий для використання стан.

КАС ВС не підтримав доводів прокурора з огляду на таке.

Саме на ДСНС покладено завдання з реалізації державної політики у сфері цивільного захисту та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту.

Введення Постановою «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» № 303 мораторію на проведення заходів державного нагляду (контролю) не є тотожним бездіяльності або неналежному виконанню своїх повноважень органом ДСНС.

Таким чином, припинення здійснення ДСНС державного нагляду (контролю) у сфері цивільного захисту, запровадженого Постановою №303, не означає, що прокурор на період воєнного стану може замінювати уповноважений орган на здійснення заходів державного нагляду (контролю).

Підтримуєте висновок ВС?

ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #правова_позиція
👍42
​​✍🏻ЗАЛИШЕННЯ АПЕЛЯЦІЙНИМ СУДОМ БЕЗ ЗМІН РІШЕННЯ СУДУ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ У РАЗІ НЕПОГОДЖЕННЯ З МОТИВАМИ ТАКОГО РІШЕННЯ НЕ ВІДПОВІДАЄ ПРИНЦИПУ ПРАВОВОЇ ПЕВНОСТІ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 924/580/13 (924/384/23)
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 924/580/13 (924/384/23) від 11.03.2025

Апеляційний суд зробив висновок про правильність рішення суду першої інстанції про відмову у позові. При цьому апеляційний суд послуговувався мотивами які є концептуально відмінними від тих, із яких виходив суд першої інстанції. Крім того, суд апеляційної інстанції не переглянув висновки суду першої інстанції по суті та не надав оцінки доказам та фактичним обставинам у справі, покладеним в основу відповідного рішення суду першої інстанції.

КГС ВС оцінюючи рішення судів попередніх інстанцій вказав на таке.

Одним з основних елементів верховенства права є принцип правової певності, який серед іншого передбачає, що рішення суду з будь-якої справи, яке набрало законної сили, не може бути поставлено під сумнів.

Преюдиціально встановлені факти не підлягають доказуванню, оскільки їх з істинністю вже встановлено у рішенні чи вироку і немає необхідності встановлювати їх знову, тобто піддавати сумніву істинність і стабільність судового акта, який вступив в законну силу. Суть преюдиції полягає в неприпустимості повторного розгляду судом одного й того ж питання між тими ж сторонами.

Таким чином, дійшовши висновку про відмову у задоволенні позову з тих підстав, що обраний позивачем спосіб захисту прав не є ефективним та не змінивши при цьому мотивувальну частину рішення суду першої інстанції, який відмовив у задоволенні позову по суті із встановленням відповідних обставин справи, суд апеляційної інстанції залишив без змін рішення суду першої інстанції, що має наслідком набрання вказаним рішенням законної сили, що в свою чергу в цьому випадку не відповідає принципу правової певності.

Підтримуєте доводи ВС?


ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#Господарський_процес #правова_позиція
👍41
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ ЩОДО ПРОХОДЖЕННЯ ТА ПРИПИНЕННЯ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ

📁Добірка


СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZAKONONLINE
🇺🇦 25705 правових позицій ВС
🇪🇺 3136 правових позицій ЄСПЛ

Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 15 січня 2025 року у справі № 233/2667/23(1)
Щодо визначення початку проходження військової служби

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 лютого 2025 року у справі № 520/1298/23
Щодо підстави для зарахування військовослужбовців наказами по особовому складу в розпорядження посадових осіб

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 13 лютого 2025 року у справі № 400/1744/24
Щодо оскарження наказу про переміщення військовослужбовця виключно з підстави незазначення у ньому військово-облікової спеціальності за посадою, на яку здійснюється переміщення

Правова позиція Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 26 лютого 2025 року у справі № 750/1281/24
Щодо судового контролю за рішеннями військово-лікарської комісії

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 27 лютого 2025 року у справі № 380/16966/24
Щодо умов звільнення з військової служби на підставі абз. 13 п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 27 лютого 2025 року у справі № 380/16966/24(1)
Щодо тлумачення поняття “відсутність” у контексті абз. 13 п. 3 ч. 12 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу»

ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #Кримінальний_процес #правова_позиція #добірка
👍31
​​✍🏻ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПОЗОВУ ШЛЯХОМ НАКЛАДЕННЯ АРЕШТУ НА МАЙНО, ВЛАСНИКОМ ЯКОГО Є ОСОБА, ЯКА НЕ Є ВІДПОВІДАЧЕМ У СПРАВІ, Є БЕЗПІДСТАВНИМ

⚖️
Правова позиція ВС у справі № 522/21486/18
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 522/21486/18 від 27.11.2024

ВС, розглядаючи касаційну скаргу позивача, мав відповісти на питання про те, чи можна забезпечити позов шляхом накладення арешту на майно, право власності на яке зареєстроване за особою, яка не є відповідачем у справі.

КЦС ВС надав заперечну відповідь на поставлене запитання з огляду на таке.

Заходи забезпечення позову суд застосовує для того, щоб гарантувати виконання можливого рішення суду і повинен застосувати лише за необхідності, оскільки безпідставне звернення до таких дій може спричинити порушення прав та законних інтересів інших осіб чи учасників процесу.

Конкретний захід забезпечення позову буде домірним позовній вимозі, якщо при його застосуванні забезпечується: збалансованість інтересів сторін та інших учасників судового процесу під час вирішення спору; можливість ефективного захисту або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача без порушення або безпідставного обмеження прав та охоронюваних інтересів інших учасників справи чи осіб, що не є її учасниками; можливість виконання судового рішення у разі задоволення вимог, які є ефективними способами захисту порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача

Таким чином, забезпечити позов шляхом накладення арешту на майно можливо за умови, що власник останнього є учасником судового процесу - відповідачем. В іншому випадку такий арешт буде безпідставним, бо відповідне майно хоч і є предметом правочинів, які позивач просить визнати недійсними, але належить особі, яка не бере участі у справі як відповідач.

Підтримуєте доводи ВС?

ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція

👉 З аналізом судової практики у сфері приватного права можна також ознайомитись на телеграм-каналі «Трохи про приватне право» Василя Крата, судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, за посиланням: https://www.tg-me.com/glossema.
7👍1👎1
Forwarded from ЦДСП (.)
Існує два підходи до застосування концепції «проникнення за корпоративну завісу». У традиційному розумінні концепція «проникнення за корпоративну завісу» стосується випадків, коли кінцевий бенефіціарний власник у виняткових випадках несе особисту відповідальність за зобов`язаннями юридичної особи перед її кредиторами. Водночас концепція «проникнення за корпоративну завісу» може застосовуватись також у разі звернення учасників товариства з позовом в інтересах самого товариства
🔥🔥Постанова ВП ВС від 18.12.2024 № 916/379/23 (12-22гс24):
📎https://zakononline.com.ua/court-decisions/show/124809039
5
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ У СПРАВАХ ПРО РОЗІРВАННЯ ШЛЮБУ

📁Добірка 662


СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZAKONONLINE
🇺🇦 25750 правових позицій ВС
🇪🇺 3138 правових позицій ЄСПЛ

Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 04 грудня 2019 року у справі № 264/3830/18(1)
Щодо можливості оскарження в апеляційному порядку ухвали суду першої інстанції про надання сторонам у справі про розірвання шлюбу строку для примирення

Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 18 січня 2023 року у справі № 359/441/20(1)
Щодо початку позовної давності для вимоги про поділ спільного майна подружжя у разі розірвання шлюбу

Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 квітня 2025 року у справі № 757/10360/23-ц
Щодо визначення підсудності справ про розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем

Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 квітня 2025 року у справі № 757/10360/23-ц(1)
Щодо можливості участі представника у справах про розірвання шлюбу

Правова позиція Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 квітня 2025 року у справі № 757/10360/23-ц(2)
Щодо наявності підстав для розірвання шлюбу

ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція #добірка
🤔2
​​✍🏻ВІДСУТНІСТЬ ЗАЯВ СПОЖИВАЧІВ ПРО НАДАННЯ КОМПЕНСАЦІЇ ЗА НЕДОТРИМАННЯ МІНІМАЛЬНИХ СТАНДАРТІВ ЯКОСТІ ПОСЛУГ ПОСТАЧАННЯ ПРИРОДНОГО ГАЗУ НЕ ЗВІЛЬНЯЄ ВІД ОБОВ’ЯЗКУ ЇЇ НАДАТИ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 620/4132/24
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 620/4132/24 від 17.03.2025

Перед ВС постало питання про те, чи зобов'язаний постачальник самостійно визначити споживачів, щодо яких недотримано мінімальні стандарти якості обслуговування, обчислити суму компенсації та сплатити її споживачам, відносини з якими у постачальника вже відсутні у зв`язку з переходом споживачів до іншого постачальника, або ж надання вказаної компенсації у такому разі можливе виключно на підставі письмових заяв споживачів.

КАС ВС відповідаючи на питання вказав на таке.

Постачальник самостійно визначає факт недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу та споживача, якому він має надати таку компенсацію, та надає її без додаткового звернення зі сторони споживача.

Звернення з заявою як до поточного так і до попереднього постачальника про надання компенсації є правом, а не обов'язком споживача, й виникає у разі ненадання її постачальником. Закон не містить норм які б визначали наявність вищевказаної заяви споживача як обов'язкової передумови для виплати йому постачальником (попереднім постачальником) компенсації.

Отже, відсутність заяв споживачів про надання компенсації за недотримання мінімальних стандартів якості послуг постачання природного газу не звільняє постачальника, у тому числі попереднього постачальника, від обов'язку надати таку компенсацію.

Згодні з висновком ВС?

ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #правова_позиція
👍3
ЦПК України (Цивільний процесуальний кодекс України)

Тест № 386: Призначений судом експерт повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів:
Anonymous Quiz
13%
протягом розумного строку після призначення експертизи
15%
протягом трьох днів після призначення експертизи
10%
у визначений судом строк
63%
невідкладно
​​✍🏻ЗВІЛЬНЕННЯ ЗІ СЛУЖБИ НА МОМЕНТ УХВАЛЕННЯ РІШЕННЯ СУДУ НЕ УНЕМОЖЛИВЛЮЄ ЗАСТОСУВАННЯ СУДОМ ДОДАТКОВОГО ПОКАРАННЯ - ПОЗБАВЛЕННЯ СПЕЦІАЛЬНОГО ЗВАННЯ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 633/195/17
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 633/195/17 від 20.03.2025

Засуджений у касаційній скарзі зазначив, що він звільнився зі служби цивільного захисту та був виключений з кадрів Державної служби з надзвичайних ситуацій України, а тому у суду не було підстав застосовувати норми ст.54 КК України та позбавляти його спеціального звання - майор служби цивільного захисту.

ККС ВС не підтримав доводів засудженого та вказав, що санкція ч.2 ст.365 КК України передбачає покарання у виді позбавленням волі на строк від 3 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Згідно зі ст.12 КК України кримінальне правопорушення, у вчиненні якого засудженого визнано винуватим, відноситься до тяжких злочинів.

Відповідно до ст.54 КК України засуджена за тяжкий чи особливо тяжкий злочин особа, яка має військове, спеціальне звання, ранг, чин або кваліфікаційний клас, може бути позбавлена за вироком суду цього звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу.

На час вчинення кримінального правопорушення засуджений перебував на посаді головного інспектора Державної служби з надзвичайних ситуацій України та мав спеціальне звання майора служби цивільного захисту.

Таким чином, доводи засудженого про те, що на час ухвалення вироку він був звільнений зі служби цивільного захисту, не доводять неможливість застосування судом додаткового покарання - позбавлення спеціального звання майора служби цивільного захисту.

Згодні з висновком ВС?

ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#Кримінальний_процес #правова_позиція
👍2
​​Великодні подарунки від ZAKONONLINE

До свята даруємо місяці роботи з системою ZAKONONLINE

Оформлюйте передплату — і отримуйте до 3 місяців доступу в подарунок.

6 місяців +2 місяці безкоштовно
12 місяців +3 місяці безкоштовно

Акція діє до 30 квітня — встигніть скористатися можливістю!

Хочете дізнатись про всі можливості системи?

Набирайте нас на 067-739-51-14, щоб отримати консультацію та встигнути скористатись знижкою.
2
​​✍🏻ПРИПИНЕННЯ КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ, ПОВ’ЯЗАНОГО З ДОМАШНІМ НАСИЛЬСТВОМ, У ЗВ’ЯЗКУ ЗІ СПЛИВОМ СТРОКІВ ДАВНОСТІ ЧЕРЕЗ БЕЗДІЯЛЬНІСТЬ ОРГАНІВ ВЛАДИ НЕСУМІСНЕ ЗІ СТ.3 КОНВЕНЦІЇ

🇪🇺Правова позиція ЄСПЛ у справі «P.P. c. ITALIE» від 13.02.2025, заява № 64066/19

Заявниця скаржилася на те, що розслідування за фактами домашнього насильства було неефективним, оскільки злочини були визнані такими, що не мають строку давності.

ЄСПЛ нагадав, що злочини, пов'язані з домашнім насильством, повинні бути включені до числа найбільш тяжких злочинів, щодо яких практика Суду вважає несумісним з процесуальними зобов'язаннями, що випливають зі ст.3 Конвенції, припинення розслідування таких злочинів за давністю через бездіяльність органів влади.

У цій справі Суд встановив, що до реєстрації скарги заявниці минуло 3 місяці. Кримінальна справа була передана до суду приблизно через 4 роки після подання цієї скарги, а рішення суду першої інстанції було винесено більш ніж через 6 років після подання скарги. Через 16 місяців після винесення рішення першої інстанції апеляційний суд виправдав обвинуваченого, оскільки минув строк давності.

Зважаючи на це, Суд вважав, що, проводячи кримінальне розслідування, національні органи влади не взяли до уваги специфічну проблему домашнього насильства і, таким чином, не забезпечили реакцію, пропорційну серйозності фактів, про які повідомляла заявниця.

Отже, спосіб, у який національні органи влади, з одного боку, на підставі механізмів давності для правопорушень, характерних для національних рамок, підтримували систему, у якій строк давності тісно пов’язаний із судовими діями, навіть після відкриття провадження, і, з іншого боку, здійснювали кримінальне провадження з судовою пасивністю, несумісною із зазначеною правовою базою, не може вважатися таким, що відповідає вимогам ст.3 Конвенції.

Порушено права заявниці?

ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#ЄСПЛ #правова_позиція
👍2
Судова Практика ZAKONONLINE (Верховний Суд та ЄСПЛ) pinned «​​Великодні подарунки від ZAKONONLINE До свята даруємо місяці роботи з системою ZAKONONLINE Оформлюйте передплату — і отримуйте до 3 місяців доступу в подарунок. 6 місяців +2 місяці безкоштовно 12 місяців +3 місяці безкоштовно Акція діє до 30 квітня…»
​​✍️ПРАВОВІ ПОЗИЦІЇ ВЕРХОВНОГО СУДУ У СПОРАХ ЗА УЧАСТЮ АРМА

📁Добірка 663


СИСТЕМА ПОШУКУ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ВС ТА ЄСПЛ
ZAKONONLINE
🇺🇦 25755 правових позицій ВС
🇪🇺 3138 правових позицій ЄСПЛ

Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 31 січня 2024 року у справі № 925/1355/22
Щодо необхідності управителю активами у вигляді частки у статутному (складеному) капіталі погоджувати свої дії з власником таких активів

Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 вересня 2024 року у справі № 914/2450/22(914/429/23))
Щодо підстав повернення АРМА арештованих коштів

Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 вересня 2024 року у справі № 914/2450/22(914/429/23)(1)1)
Щодо порядку захисту прав власника коштів, арешт з яких знято в рамках кримінального провадження

Правова позиція Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 19 вересня 2024 року у справі № 914/2450/22(914/3313/23))
Щодо юрисдикції спорів за позовом ліквідатора боржника про стягнення безпідставно набутих АРМА коштів

Правова позиція Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду згідно з Постановою від 07 квітня 2025 року у справі № 991/5770/24
Щодо повноважень АРМА оскаржувати заходи забезпечення позову, які застосовані судом під час розгляду позову МЮУ до підсанкційних осіб про застосування до них санкцій та стягнення активів у дохід держави

ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#Адміністративний_процес #Господарський_процес #правова_позиція #добірка
1👍1
​​✍🏻ЗАКОН ПОВ’ЯЗУЄ ЗБІЛЬШЕННЯ ЧАСТКИ НА МАЙНО ТОГО З ПОДРУЖЖЯ, З ЯКИМ ЗАЛИШАЄТЬСЯ ДИТИНА, З НЕДОСТАТНІСТЮ РОЗМІРУ АЛІМЕНТІВ, ЯКІ ВОНА ОДЕРЖУЄ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 206/4992/21
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 206/4992/21 від 24.02.2025

Скаржниця у касаційній скарзі зауважила, що позивач не в повному обсязі виконує судові накази про стягнення аліментів, у зв`язку з чим утворилася заборгованість, що є підтвердженням ухилення батька від утримання сина та, відповідно, підставою для зменшення його частки у спільному майні зі збільшенням частки скаржниці під час поділу майна подружжя.

КЦС ВС, оцінюючи доводи скаржинці, вказав, що на рівні СК України передбачено, що ухилення від участі в утриманні дитини (дітей) є підставою для втручання в майнову сферу одного із подружжя за ухилення від виконання сімейного обов'язку з утримання дитини (дітей).

Закон передбачає такий алгоритм: існує та виконується договір про сплату аліментів на дитину (дітей), рішення суду (судовий наказ) про стягнення аліментів на дитину (дітей); на дитину призначаються аліменти; розмір аліментів, які вона (вони) одержує (одержують), недостатній для забезпечення її фізичного, духовного розвитку та лікування; під час поділу майна подружжя частка в майні того з них, з ким проживає дитина (діти), за рішенням суду збільшується.
Для застосування ч.3 ст.70 СК України щодо збільшення частки у спільному майні подружжя того з них, з яким проживає дитина з особливими потребами, необхідно встановити, зокрема, які саме потреби виникають у такої дитини та з чим вони пов'язані, як вони можуть забезпечуватися та чи покриває розмір сплачених аліментів понесені витрати та їх забезпечення та/або непонесені витрати.

Підтримуєте позицію ВС?

ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#Цивільний_процес #правова_позиція
👍41
​​✍🏻ПРОДАВЕЦЬ МАЄ ПРАВО ВИМАГАТИ ПОВЕРНЕННЯ НЕОПЛАЧЕНОГО ТОВАРУ ЛИШЕ У ВИПАДКУ, ЯКЩО МАЙНО НЕ ВИБУЛО ІЗ ЙОГО ВЛАСНОСТІ

⚖️Правова позиція ВС у справі № 911/22/24 (911/747/24)
👨🏻‍⚖️Рішення ВС у справі № 911/22/24 (911/747/24) від 11.03.2025

Спір виник з приводу розірвання договору купівлі-продажу, визнання недійсними правочинів та витребування з володіння частки у статутному капіталі товариства. Суди попередніх інстанцій відмовили у задоволенні позову.

З цього приводу КГС ВС зазначив, що відповідно до ч.1 ст.334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ч.4 ст.694 ЦК України якщо покупець прострочив оплату товару, проданого в кредит, продавець має право вимагати повернення неоплаченого товару.

Положення ст.694 ЦК України підлягають застосуванню у випадку, коли товар залишився у першого покупця.

Відповідно до ст.697 ЦК України договором може бути встановлено, що право власності на переданий покупцеві товар зберігається за продавцем до оплати товару або настання інших обставин. У цьому разі покупець не має права до переходу до нього права власності розпоряджатися товаром, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із призначення та властивостей товару. Якщо покупець прострочив оплату товару, продавець має право вимагати від нього повернення товару. Продавець має право вимагати від покупця повернення товару також у разі ненастання обставин, за яких право власності на товар мало перейти до покупця.

Таким чином, системний аналіз цієї правової норми дозволяє дійти висновку про те, що вона підлягає застосуванню у випадку, якщо майно не вибуло із власності продавця.

Підтримуєте доводи ВС?


ZAKONONLINE - швидкий пошук судової практики

#Господарський_процес #правова_позиція
2025/07/14 03:08:02
Back to Top
HTML Embed Code: