Наскільки зросли ціни за останній місяць?
Anonymous Quiz
32%
1,3%
31%
2,5%
37%
3,4%
Наскільки зросли ціни від початку 2025 року?
Anonymous Quiz
45%
8,5%
44%
5,6%
11%
3,2%
Наскільки зросли ціни порівняно з травнем 2024 року?
Anonymous Quiz
19%
8,6%
59%
15,9%
22%
24,8%
Звісно, опитування не просто так робили

Додали у наш Трекер економіки нову таблицю, яка дозволяє зручно орієнтуватися в актуальних даних про інфляцію — за останній місяць, з початку року та в річному вимірі.

🫐 «Що з економікою?» 一 канал Центру економічної стратегії | підписатися

🟢 Ми в Instagram
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
🍫 Ціни на шоколад у Британії зросли на 17,7% у річному вимірі.

Це найвище зростання з початку відстеження даних у 2016 році, повідомляє британське управління статистики. Загальний рівень інфляції при цьому залишається на рівні 3,4% — найвищий показник за більше ніж рік.

Основна причина стрибка цін на шоколад — дефіцит какао на глобальному ринку. Понад половини світового врожаю дають Гана і Кот-д’Івуар — і обидві країни зіткнулися з важкими погодними умовами, неефективним управлінням в агросекторі та ураженням врожаїв хворобами.

Джонатан Паркман, керівник агровідділу фінансової компанії Marex, зазначає, що не варто чекати зниження цін на шоколад і в наступному році.

🫐 «Що з економікою?» 一 канал Центру економічної стратегії | підписатися

🟢 Ми в Instagram
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
👔 Українські біженці добре інтегруються на європейському ринку праці

Втім це ускладнює їхнє повернення.

Переказуємо статтю Financial Times, які зокрема спираються на дані з нашого #дослідження_про_біженців

Понад 5 млн українців залишаються за кордоном після початку повномасштабного вторгнення. За даними ОЕСР, у багатьох країнах рівень їхньої зайнятості вже вдвічі вищий, ніж у середньому серед інших груп біженців. Особливо це помітно в Польщі, де й до війни були стійки міграційні зв’язки та мовна близькість. Додатковим фактором став статус тимчасового захисту, який одразу відкрив доступ до ринку праці.

Більшість українців працюють у сфері обслуговування, виробництві, адміністрування — попри те, що 40% мають ступінь магістра або вище.

Серед причин, чому біженці часто обирають роботу не за фахом — мовні бар’єри та складність підтвердження дипломів і кваліфікацій. Тим не менш, рівень їхніх доходів поступово зростає.

Як пишуть в FT за нашим дослідженням, у грудні 2024 року частка біженців, що можуть собі дозволити купити одяг та їжу, майже повернулась до довоєнного рівня — 18%.

👥 Але з інтеграцією в нове суспільство приходить і нова проблема: менше бажання повертатися. За три роки частка українців, які точно планують повернення додому, знизилась із 50% до 20% — про це ми писали тут.

Повна стаття за посиланням.

🫐 «Що з економікою?» 一 канал Центру економічної стратегії | підписатися

🟢 Ми в Instagram
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📉Безробіття в ЄС тримається на рекордному мінімумі — 5,9%, а рівень зайнятості досягає історичного максимуму — 70,9%.

З грудня 2024 року рівень безробіття в ЄС тримається на рівні 5,9%. Найкраща ситуація з зайнятістю в Німеччині (3,6%) та Нідерландах (3,8%), тоді як найскладніша — в Іспанії, де рівень безробіття на рівні 10,9%.

📋Основна причини — падіння цін на енергоносії та виробничі матеріали, стабілізація інфляції. Витрати бізнесу зменшились, і компанії зберегли робочі місця. Додатковим чинником стало зростання робочих місць у “зеленій” і цифровій економіці — секторах, що дуже швидко розвиваються.

Учора ми також писали про те, як добре українські біженці інтегруються на європейському ринку праці.

В Україні водночас від початку повномасштабного вторгнення Держстат не публікує даних щодо безробіття. Дослідницька агенція Info Sapiens робить власні оцінки його рівня. 

Для порівняння, у травні 2025 року рівень безробіття в Україні трохи зріс до 13,6% — і це один з найнижчих показників від початку повномасштабної війни, хоча й удвічі більше, ніж у середньому по ЄС. Детальніше про це у нашому Трекері економіки. 

📈 У той же час, за даними ОЕСР, рівень зайнятості в ЄС наприкінці 2024 року сягнув історичного максимуму — 70,9%. У восьми країнах-членах ЄС ці показники стали найвищими з 2005 року. Найкраща ситуація все також у Нідерландах (82,3%) та Німеччині (77,6%), а найнижчий рівень зайнятості в Італії (62,2%).

Більше про це за посиланням.

🫐 «Що з економікою?» 一 канал Центру економічної стратегії | підписатися

🟢 Ми в Instagram
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
💰 Четвертий рік підряд уряд збільшує бюджет посеред року. Це необхідний крок, але тривожна тенденція 

Які і минулого року уряд поклався на оптимістичні сценарії, які знову не справдилися через позицію США. 

Що має змінитися: 

▪️ Уряд пропонує збільшити та переглянути видатки на 449 млрд грн (з них на військові потреби 412 млрд грн). Це +15% до оборонного бюджету;

▪️ Ці кошти мають покрити частину витрат на війну, зокрема більші витрати на зброю і боєприпаси в умовах активних бойових дій;

Нові видатки планується покривати через: 

а) Майже половину або 185 млрд грн покриють через ОВДП, основними покупцями яких залишаються державні банки. Хоча це не емісія, у середньостроковій перспективі це загрожує фінансовій стабільності через продаж облігацій під високі відсотки.

б) Інше джерело — перевиконання плану доходів (без підвищення податків) на 147,5 млрд грн, — близько половини з цієї суми вже забезпечено за 5 місяців року; попередні оцінки доходів бюджету виявилися більш консервативними за реальність;

в) Перерозподіл видатків на 51,3 млрд грн, а також економія платежів із погашення внутрішнього боргу на 65,1 млрд грн. Це відбулося за рахунок кращого валютного курсу, ніж передбачено в бюджеті, та нереалізації ризиків за державними гарантіями.

Єдиним позитивним сигналом на тлі змін до бюджету є оновлена позиція країн НАТО. Відтепер пряма військова допомога Україні враховуватиметься до 5% ВВП витрат на оборону, обов’язкових для членів альянсу.

👉 У цих умовах Україні варто активніше включатися в дипломатичні домовленості на рівні ЄС та інших партнерів, щоб використати це вікно можливостей.

🫐 «Що з економікою?» 一 канал Центру економічної стратегії | підписатися

🟢 Ми в Instagram
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Минулого місяця Рада провалила голосування за реформу спецпенсій

Законопроєкт, який мав на меті скасувати низку пенсійних привілеїв для суддів, прокурорів та силовиків, не набрав необхідної кількості голосів у другому читанні.

Система спецпенсій в Україні є постійним джерелом соціальної напруги і давно потребує перегляду.

Колишні силовики отримують значно вищі пенсії за спеціальними формулами. Натомість військовослужбовці, які не є кадровими військовими, не можуть розраховувати на подібні виплати — якщо лише не мають статусу особи з інвалідністю.

Це створює відчутний дисбаланс і підриває довіру до системи. Зокрема, за даними Київської школи економіки, 79% українців вважають пенсійну систему в Україні несправедливою.

Запрошуємо вас послухати подію на цю тему, де ми обговоримо:

▪️ як масштаби витрат на спецпенсії впливають на держбюджет;
▪️ чи справедливими є привілеї для спецпенсіонерів;
▪️ чому реформу спецпенсій так важко реалізувати.

👉 Захід відбудеться 1 липня о 17:00 у Zoom.

Реєстрація на подію обов’язкова за посиланням.

🫐 «Що з економікою?» 一 канал Центру економічної стратегії | підписатися

🟢 Ми в Instagram
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Як перезапустити кредитування бізнесу в умовах війни?

👉 Цю тему ми в ЦЕС вирішили розглянути у новому дослідженні спільно з German Economic Team. 

Без доступу до кредитів бізнес не може інвестувати, масштабувати виробництво, виходити на нові ринки чи адаптуватися до викликів воєнного часу. Особливо це стосується малих і середніх підприємств, які створюють робочі місця та забезпечують гнучкість економіки.

Декілька висновків з нашого дослідження:

▪️ Після повномасштабного вторгнення банки в Україні поводилися по-різному в залежності від структури власності. Державні банки почали кредитувати бізнес активніше — але далеко не на повну силу. Іноземні банки, навпаки, майже відразу скоротили видачу кредитів, хоча їхні фінансові позиції залишилися стабільними. Українські приватні банки спершу утримували обсяги кредитування, але згодом стали обережнішими.

▪️ У 2022 році банки вкладали в держоблігації через ризики та низький попит на кредити (ефект витіснення crowding-out). Проте з 2023 року цей ефект зник — ОВДП більше не конкурують із корпоративним кредитуванням.

▪️ Облікова ставка все ще впливає на обсяги кредитування, попри війну. Підвищення ставки на 1% скорочує кредитування на ≈0,04% щомісяця. Водночас сама війна знижує кредитну активність значно сильніше — на 0,1–0,2% щомісяця.

▪️ Значення облікової ставки впливає на обсяги кредитування значно слабше, аніж війна — отже, зусилля слід зосередити саме на зменшенні цього ризику. Державне страхування кредитів, покриття воєнних ризиків, гарантії, підтримка МСП та інструменти донорів можуть стати ключем до відновлення кредитування.

Які рекомендації ЦЕС?

На презентації дослідження наші експерти порадили:

▪️ Запровадити страхування воєнних ризиків і кредитів із державною підтримкою.

▪️ Посилити інструменти зниження ризиків для МСП та інноваційних компаній — замість надмірного фокусування на пільговому кредитуванні в окремих регіонах.

▪️ Навчати підприємців фінансової грамотності, паралельно стимулюючи вихід з тіні.

▪️ Запустити цільові кредитні програми через державні банки та розширити гарантії для іноземних банків.

Вдячні представникам Національного банку, а також колегам з експертного середовища за участь у дискусії та коментарі. 

🫐 «Що з економікою?» 一 канал Центру економічної стратегії | підписатися

🟢 Ми в Instagram
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
🔞 Підпишіть петицію про декриміналізацію порно.

ЦЕС підтримує законопроєкт про декриміналізацію порно — виключно за участі повнолітніх та згодою всіх учасників.

Кримінальна відповідальність має залишатись за:

▪️ порно без згоди (порнопомста, deep fake);
▪️ екстремальне порно (насильництво, зоо-, некрофілія);
▪️ порно з дітьми і розповсюдження серед дітей;
▪️ сутенерство, втягнення в проституцію та торгівля людьми.

📌 Детальніше про нашу позицію можна почитати тут.

🫐 «Що з економікою?» 一 канал Центру економічної стратегії | підписатися

🟢 Ми в Instagram
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
🍓 Так, друзі, нам потрібна ваша допомога з законопроектом по декриміналізації порно.

Він готовий для розгляду. Нам треба зібрати петицію - і якщо все ок, то винесемо на голосування Ради 🗳️

🔏Ця петиція зареєстрована

Автор петиції Світлана — модель OnlyFans. Тільки вона заплатила 40 млн грн податків і отримала кримінальну справу. Точніше дві….за несплату податків і за порно 🤯🤬

Я вам записав інтервʼю з нею….послухайте історію: як правоохоронці за наші гроші роблять контрольні закупівлі, вимагають гроші і погрожують. І як більшість моделей просто виїжджають закордон і все 🤷‍♂️

🫡25 тисяч голосів під петицією дадуть нам ричаг протиснути цей законопроєкт в Верховній Раді

🙏Підпишіть і репостніть, будь ласка
Це займе у вас дві хвилини

https://youtu.be/rLJfTxPkxJQ?si=hruDqUPM6fuku_yi
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Які два сценарії визначає Бюджетна декларація на 2026-2028 роки?

👉 Днями Кабмін схвалив Бюджетну декларацію на 2026-2028 роки і передав її на розгляд Верховної Ради. 

Подання декларації 一 це один із структурних маяків МВФ, який нам треба було виконати до кінця червня. Бюджетна декларація 一 це основа середньострокового бюджетного планування, яка визначає орієнтири для державних фінансів на наступні три роки.

Торік уряд подав до парламенту Бюджетну декларацію на 2025–2027 роки, але Рада її не підтримала. Цього року документ знову подали із запізненням. Тому незрозуміло, чи проголосують його і цього разу.

📌 Головна особливість цієї декларації 一 це наявність двох сценаріїв розвитку подій 一 базового та альтернативного.

Базовий сценарій (“позитивний”) передбачає суттєве покращення безпекової ситуації у 2026 році та поступове скорочення видатків на війну. 

На 2026 рік закладено вже менше видатків сектору безпеки та оборони, ніж у 2025 році (навіть за початковим планом). Проте видатки на війну все одно залишаться пріоритетними.

“Позитивним” сценарієм передбачено наступні показники розвитку економіки:

▪️ реальна зміна 一 ВВП 4,5% у 2026 році, 5% у 2027-му та 5,7% у 2028-му;
▪️ зростання споживчих цін на кінець року 一 8,6% у 2026 році, 5,9% у 2027-му та 5,3% у 2028-му;
▪️ курс долара (середній) 一 44,7 грн у 2026 році, 45,2 грн у 2027-му і 45,6 грн у 2028-му.

Альтернативний сценарій натомість, моделює “негативний” перебіг подій із тривалішою фазою активних бойових дій.

Водночас він є малодеталізованим і описує лише загальні тенденції:

▪️ уповільнення темпів зростання економіки до 2,4% у 2026 році, 4,6% у 2027 та 2028 роках;
▪️ більший інфляційний тиск (зростання споживчих цін на 9,9% у 2026 році, 9,4% у 2027 році, 7,5% у 2028 році);
▪️ подальше скорочення невійськових видатків.

🫐 «Що з економікою?» 一 канал Центру економічної стратегії | підписатися

🟢 Ми в Instagram
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
📉 Безробіття в Україні падає до рекордно низького рівня, але бідність не зменшується

📌 Після початку повномасштабного вторгнення Держстат припинив публікацію офіційної статистики безробіття. Дані на графіку — результати опитувань дослідницької агенції Info Sapiens.

У червні 2025 року рівень безробіття в Україні становив 12% — це найнижчий показник із початку повномасштабки. Втім, проксі-показник рівня бідності — частка опитаних людей, що змушена економити на їжі — у червні 2025 року зріс порівняно з травнем до 25,2%. 

Впродовж останніх кількох років в Україні спостерігається чіткий тренд на зменшення рівня безробіття, однак рівень бідності залишається відносно стабільним.

📊 Більше про українську економіку можна дізнатись у нашому Трекері економіки під час війни.

🫐 «Що з економікою?» 一 канал Центру економічної стратегії | підписатися

🟢 Ми в Instagram
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
💰 Скільки отримує прем'єр-міністр України Денис Шмигаль?

Допис виконавчого директора ЦЕС Гліб Вишлінського:

«Подивився декларацію прем’єра за 2024 рік 一 середньомісячна зарплата з усіма доплатами за мінусом податків менше 80 тис грн.

І Денису Анатолійовичу ще пощастило, бо дружина займається підприємницькою діяльністю і вже п'ять років годує сім'ю.

А от Юлії Анатоліївні так не пощастить, бо сама виховує дитину, і на посаді ПМ займатися викладанням точно не вийде.

Насправді, зарплати президента, ПМ і тих, хто обіймає політичні посади, визначені урядової постановою.

Зарплата ПМ 一 п'ять середньомісячних зарплат по економіці. Крім того, що це неадекватно мало 一 це офіційні зарплати, а з урахуванням конвертів і ФОПів може і 3-4 середні зарплати вийти.

Якщо заміна ПМ таки відбудеться, то я б Денису Анатолійовичу був би надзвичайно вдячним, якби він цю постанову на останньому засіданні уряду змінив 一 і президенту його нинішню зарплату в 20 тис грн теж підняв, бо це вже менше навіть за середню по економіці.

Бо зараз це просто майновий та етичний ценз в політиці 一 ти можеш претендувати на найвищі посади в Україні лише якщо в тебе є (1) пасивні доходи, як у президента, (2) заможна родина, як у ПМ або (3) ти готовий отримувати зарплати в конвертах з вкраденого в держави».

👉 Ми у ЦЕС послідовно підтримуємо справедливі та конкурентні зарплати в державному секторі. Без справедливої оплати держсектор приречений на втрату професійних кадрів.

🫐 «Що з економікою?» 一 канал Центру економічної стратегії | підписатися

🟢 Ми в Instagram
Please open Telegram to view this post
VIEW IN TELEGRAM
2025/07/05 03:25:10

❌Photos not found?❌Click here to update cache.


Back to Top
HTML Embed Code: